Beskedet: Svenska klubbarna får dela på miljoner

Malmö FF, AIK, Hammarby och Häcken får assistans i Europa-jakten.
Klubbarna får dela på fem miljoner kronor från ”Europafonden”.
– Målsättningen är att vi varje år ska ha in minst två svenska klubbar i den europeiska ligafasen, säger Svante Samuelsson, sportchef på Sef.

Video

Axel Norén om flytten från GAIS: ”Vi kom ingenstans”

Under sommaren inleds Europa-kvalet för de svenska klubbarna, och Malmö FF, AIK, Hammarby och Häcken går in för att kvalificera sig till spel i ligafasen i de europeiska turneringarna.

Nu får de svenska klubbarna hjälp på traven. MFF, AIK, ”Bajen” och Häcken får nämligen tillskott i kassan, och får dela på fem miljoner kronor från ”Europafonden”. Pengarna syftar till att hjälpa klubbarna att nå spel i Europa.

– Förra året var ett otroligt Europaår med tre svenska klubbar i gruppspel i UEFA:s tävlingar. Målsättningen är att vi varje år ska ha in minst två svenska klubbar i den europeiska ligafasen och då är Unibets Europafond ett utmärkt bidrag till att klubbarna ska kunna förbereda sig så bra som möjligt för att komma dit, säger Svante Samuelsson, sportchef på intresseorganisationen Svensk elitfotboll, i ett uttalande.

Pengarna fördelas lika mellan klubbarna, där varje klubb får 1 250 000 kronor var.

Malmö FF kvalar till Champions League, medan BK Häcken går in i Europa League-kvalet. Stockholmsklubbarna Hammarby och AIK kvalar mot Europa Conference League.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: