
Leah Williamson om kvartsfinalen: ”Sverige är ett fantastiskt lag”
Webbredaktör
Sverige ska möta de regerande europamästarna England i kvartsfinal i EM.
England som är ett av fler favorittippade lag möter ett Sverige som gått under radarn.
– Ett starkt lag, vi ser fram emot mötet, säger Leah Williamson till Sportbladet.
Sverige och England möter varandra i kvartsfinal. Två lag som har mötts många gånger under senaste åren, bland annat i EM-kvalet och i EM 2022. Nu drabbas lagen samman redan i kvartsfinalen.
– Sverige är ett fantastiskt lag, de är skoningslösa i sättet de tar sig an matcher, säger Englands lagkapten Leah Williamson.
England är regerande mästare och har en enorm press på sig. De är även i år favorittippade, men Sverige som har gått lite under radarn både innan och under mästerskapet börjar ju mer och mer bollas upp som favoriter.
– Det känns som att de alltid går under radarn sett till förväntningar, att ingen riktigt pratar om dem. Det är lite respektlöst i min mening, för de gör alltid bra ifrån sig, kan hota de flesta lag och ta en medalj eller ta sig till semifinal. Ett starkt lag, vi ser fram emot mötet.
Mittbacken Leah Williamson spelar till vardags i Arsenal där hon är lagkamrat med Stina Blackstenius. Nu möts anfallaren och försvararen, men båda vet om varandras styrkor och svagheter.
– Ja, jag antar det, men hon känner mig precis lika bra också, så vi kommer väl neutralisera varandras vapen.
Sverige möter England i EM-kvartsfinal klockan 21.00 på torsdag den 17 juli.
Video
Asllani: "Jag ville inte spela i landslaget"
Den här artikeln handlar om: