Bergström om avstängningen: ”Det är röva”

Jacob Bergström blev stor matchhjälte mot IK Sirius – och drog på sig ett gult kort.
Det innebär att han missar matchen mot AIK till helgen.
– Det är röva, förklarar anfallaren för Max.

Det blev tre nya poäng för Mjällby AIF som i stort avgjorde matchen efter 15 minuter. Då hade Elliot Stroud gjort ett mål och assisterat till ett annat. Det andra gjorde Jacob Bergström vilket innebar att han nu gjort mål i två raka matcher.

– Det var kul, helt plötsligt trillar den framför en så man kan lägga in den, det är fotboll ibland. Skitkul, säger Bergström till Max.

Något som däremot inte är ”skitkul” för Bergström är att han missar söndagens toppmatch mot AIK då han drog på sig säsongens tredje gula kort under måndagen.

– Ja, det är röva. Det är tråkigt givetvis. Men grabbarna klarar sig utan mig, säger han.

Huruvida det var varning eller ej?

– Jag vet inte, jag springer bara. Jag har varit på Walta någon gång också så han tyckte väl det, Wolf (huvuddomare) att det räckte med trampandet.

I och med segern kliver Maif upp på 37 poäng vilket innebär att man nu leder serien med fyra poäng ner till Hammarby.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: