
Gudmundsson debuterade för Leeds – i Stockholm
Gabriel Gudmundsson har gjort många landskamper på Nationalarenan i Solna.
Nu var han tillbaka – i sin debut som Leeds-spelare i träningsmatchen mot Manchester United.
Mötet inför 45 345 personer slutade 0-0.
Värmebölja med 27 grader och stekande sol. Då ställdes Premier League-lagen Leeds och Manchester United mot varandra – i Stockholm.
Det här är inte första gången som United visar upp sig i Sverige inför nya säsongen, men det var första gången för svenska landslagets försvarare Gabriel Gudmundsson att komma tillbaka till Nationalarenan i Solna som Leeds-spelare.
Faktum är att det här var nyförvärvet från Lilles första match i sin nya klubb. Hallänningen byttes in i halvtid i Leeds blågula bortaställ och matchen slutade 0-0.
– Klart det är extra speciellt att spela i dessa färger som passar väldigt bra här i Sverige, säger vänsterbacken till Sportbladet och fortsätter:
– Extra kul att få de första minuterna hemma i Stockholm.
Om sin första tid hos Premier League-nykomlingen säger 26-åringen följande till tidningen:
– Intensivt, som det brukar vara när man kommer till en ny klubb med mycket annat utanför planen också. Men jag har tränat på i två veckor och så jobbar vi på från detta.
Den här artikeln handlar om: