Brentford bekräftar diskussion med Pontus Jansson om förlängning

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Sedan i höstas har det ryktats en hel del om att Pontus Jansson kan göra comeback i sommar, nu kan dock problem ha uppkommit. Brentford vill nämligen förlänga med mittbacken. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Pontus Jansson har vid flertalet tillfällen varit tydlig med att han vill tillbaka till Malmö FF någon gång i karriären och under hösten så rapporterades det flitigt om att det kunde bli en comeback i sommar.

Nu kan problem ha uppstått för MFF:s ledning, detta då Premier League-klubben Brentford vill förlänga Janssons kontrakt som går ut i sommar.

– Vi pratar om för att se om det kan vara en möjlighet. Vi gillar Pontus, Pontus trivs här. Så det är en pågående diskussion med ett positivt fokus, säger managern Thomas Frank till The Athletic och fortsätter:

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Just nu är han skadad, så vi skulle vilja se honom komma tillbaka vältränad och frisk. Sedan är jag övertygad om att hans agent och Phil (Giles sportchef) kommer att prata om det.

I år har mittbacken noterats för sju matcher i i Premier League. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Ekwall kommenterar MFF:s vinter:

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: