
UPPGIFTER: Mattiasson har varit pĂ„ plats i Uppsala – besökt Sirius
Christer Mattiasson Àr ett hett namn pÄ trÀnarmarknaden. Enligt UNT har BP-trÀnaren varit pÄ besök hos Sirius för att diskutera framtiden.
Förberedelserna inför nÀsta Ärs allsvenska sÀsong har redan pÄbörjats och flera lag Àr nu pÄ jakt efter nya huvudtrÀnare.
IK Sirius som tappade Daniel BÀckström till U21-landslaget uppges vara vÀldigt intresserade av BP:s Christer Mattiasson och enligt UNT har trÀnaren varit pÄ plats pÄ Studenternas för att diskutera med klubben. Det Àr dock inget sportchefen Ola Andersson kommenterar.
- Nej, inga tror, kanske, hoppas eller eventuellt. Vi jobbar pÄ och lÄter det ta den tid som det tar Àven om det sÄ klart finns folk som Àr intresserade av att fÄ veta. Det Àr Uppsalas mest offentliga rekrytering och inte sÄ mÄnga som har ett större intresse, sÀger Sirius sportchef till tidningen.
Tidigare har Àven Bartosz Grzelak uppgetts vara ett alternativ för Uppsalaklubben.
Den hÀr artikeln handlar om: