UPPGIFTER: St Louis City FC jagar Kristoffer Lund

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Kristoffer Lund har varit otroligt viktig för BK Häcken den här säsongen. Nu uppger Sportbladet att ytterbacken drar till sig intresse från MLS-klubbar. 

Den 20-årige ytterbacken Kristoffer Lund plockades in av BK Häcken från danska Esbjerg inför fjolårssäsongen.

I år har han vuxit fram till en nyckelspelare för den guldjagande Hisingsklubben, men enligt uppgifter kan han vara på väg bort.

Sportbladet uppger nu att Lund jagas av flera MLS-klubbar, däribland St Louis City FC.

– Jaha, okej. Det visste jag inte själv. Men klart att MLS har växt och fotbollen i USA blir större och större för varje dag. Men för mig är det perfekt att vara i Sverige och Häcken just nu. Allt känns väldigt bra och mitt fokus ligger bara på nästa match och nu har vi Sundsvall, säger ytterbacken till tidningen. 

Lund har gjort U18-landskamper för Danmark, men han har även amerikanskt pass. Något som skulle kunna förenkla en övergång. 

– Det har varit lite, men inte något konkret. Det är klart att man kollar lite runt. MLS-lag är mycket intresserade av de som har amerikanskt pass på grund av reglerna för utländska spelare där.

I år har han noterats för tre assist på 19 allsvenska matcher. 

EKWALL: KAN KALMAR BLÅSA BAJEN OCH MFF?

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: