Tungt nederlag för Hellberg – sänkt av gammal Peking-spelare

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Middlesbrough lyckades inte ta två raka segrar.
Kim Hellbergs lag förlorade borta mot Blackburn Rovers under lördagen.

– Vi är inte i närheten av att vara färdiga som lag, säger svensken efter matchen.

Kim Hellberg, tränare för Middlesbrough FC, talar med medierna under en presskonferens på Rockliffe Park Training Ground i Middlesbrough. Middlesbrough har återinsatts i slutspelet och väntas ta Southampton FCs plats i lördagens final mot Hull City. Southampton har uteslutits från Championship-slutspelet efter att ha erkänt att klubben spionerat på motståndare. Bilddatum: torsdagen den 21 maj 2026.
Kim Hellberg på en presskonferens den 21 maj. Foto: Alamy.

Efter en seger i premiären mot nykomlingen Lincoln City blev det förlust borta mot Blackburn Rovers för Kim Hellbergs Middlesbrough.

”Boro” tog ledningen i den tolfte minuten och hade övertaget fram tills paus. Tidigt i den andra halvleken gjorde Blackburn både 1–1 och 2–1. Hemmalagets första mål gjorde av den tidigare IFK Norrköping-anfallaren Andri Gudjohnsen.

– När man tar ledningen kan man inte tappa in sådana typer av mål. Jag tycker inte vi försvarar i boxen på ett bra sätt. Det kostade oss idag. Över 90 minuter är det inte vår bästa match men jag tycker inte att vi förtjänar att förlora, säger Hellberg till Middlesbroughs hemsida efter matchen.

Svensken menar att laget har en bit att vandra innan man är i bra slag.

– Vi är inte i närheten av att vara färdiga som lag. Det fysiska och med flera nya spelare…där har vi det svårt.

Kim Hellberg var nära att leda Middlesbrough till Premier League förra året. Laget förlorade play off-finalen mot Hull City på Wembley efter ett sent segermål.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: