Beskedet: Kvaratskhelia har opererats
Khvicha Kvaratskhelia har nu genomgått operation efter sin korsbandsskada.
Det meddelar Paris Saint-Germain.

Khvicha Kvaratskhelia skadade det främre korsbandet i höger knä i Champions League-mötet med Barcelona förra veckan, en match som PSG vann med
4–2. Georgiern tvingades kliva av i andra halvlek efter en tuff närkamp, och kort därefter stod det klart att säsongen var över för 25-åringen.
På tisdagen kom nästa besked från Parisklubben. Kvaratskhelia har opererats i Doha, Qatar, och ingreppet beskrivs som lyckat.
”Kvaratskhelia har genomgått en lyckad operation. Han kommer nu att påbörja sin rehabilitering”, skriver Paris Saint-Germain i ett uttalande.
Skadan är ett hårt slag för Luis Enriques lag, som redan brottas med flera skadeproblem i truppen, bland annat Ousmane Dembele och Marquinhos som också gick av i matchen mot Barça.
Härnäst väntar Le Havre för huvudstadsklubben.
Den här artikeln handlar om:






