
Tunga Bajenbeskedet â omöjliggör derbyt: âGĂ„r inteâ
Hammarbys mittback David FÀllman missar den viktiga matchen mot IFK Norrköping pÄ mÄndag. FÀllman riskerar Àven att missa derbyt mot AIK om en vecka.
â Han kommer inte att spela pĂ„ mĂ„ndag (mot Norrköping). Han har en bristning i ljumsken, sĂ€ger Hammarbys trĂ€nare Stefan Billborn till Expressen.
Efter en knackig start för Hammarby dÀr de endast hade tagit tre poÀng pÄ de första tre omgÄngarna ser det nu desto bÀttre ut för laget. Hammarby befinner sig just nu pÄ en sjÀtteplats med endast tre poÀng upp till förstaplatsen. Nu vÀntar tvÄ viktiga matcher, Norrköping pÄ mÄndag och sedan det prestigefyllda derbyt mot AIK. NÄgot man ser ut att fÄ klara utan nyckelspelaren David FÀllman.
â Han kommer nog inte att spela, sĂ€ger Stefan Billborn till Expressen efter fredagens trĂ€ning.
Expressen: Ăr det fĂ€rdigspelat innan uppehĂ„llet?
â Det vet jag inte. Han kommer inte att spela pĂ„ mĂ„ndag (mot Norrköping). Han har en bristning i ljumsken, förklarar HammarbytrĂ€naren.
Mittbackens skada kan hÄlla honom borta resten av vÄrsÀsongen och kan ocksÄ missa derbyt mot AIK om en vecka.
â Det kan vara flera veckor. FrĂ„gan Ă€r om vi chansar och jag tror inte att vi gör det. Vi ska se till att han blir frisk, sĂ€ger Billborn.
Hammarbys skadelÀge i övrigt, enligt Expressen:
* Imad Khalili tillbaka i trÀningen och medverkade pÄ Hammarbys trÀning under fredagen.
* Dennis Widgren ser enligt Billborn ocksÄ ut att vara tillgÀnglig.
* Mads Fenger spelar inte mot Norrköping men Àr inte helt avskriven för spel i derbyt mot AIK.
JOEL RĂ DH
Den hÀr artikeln handlar om:






