Adam Lundkvist inför heta derbyt: ”Otroligt revanschsugna”

Det var en tuff vår för BK Häcken. Flera spelare har varit skadade men en har varit konstant.
Adam Lundkvist, 31, har gjort 11 av 12 matcher för Häcken under våren och nu väntar derby mot Gais i återstarten.
– Att verkligen börja där direkt kommer bli en spännande utmaning, säger Lundkvist till FotbollDirekt.

BK Häcken har precis som resterande femton lag i allsvenskan haft ett uppehåll efter en intensiv höst. För Hisingenklubben fick man både fira triumfer i form av ett cupguld. Men det har även varit stundtals svårt.

För Häckens del har våren präglats av flera skador, och inte minst i backlinjen. En period, som enligt ytterbacken Adam Lundkvist, visar på mentaliteten i laget.

– Det var jobbigt i början. Just som det blev med att många var ganska allvarliga skadade. Då var det ganska jobbigt att se ens vänner åka på och det var det som de får gå igenom. Men sen tyckte jag ändå att eftersom vi lärde oss att bara acceptera läget och köra på. Jag tycker vi gjorde ett ganska bra jobb. Framförallt med cupen och allt det här, säger Lundkvist till FotbollDirekt och fortsätter:

– Men sen att vi har väl en del kvar nu i att leva upp till i allsvenskan, som vi alla känner att vi behöver ta lite steg och växla upp i. Jag tycker att vi lärde oss med tiden att det var liksom den där mentaliteten, att det är näste man upp och vi alla pushar varandra hela tiden på träningen så att vi är redo för att spela på den här nivån.

”Ju äldre man blir desto viktigare”

31-åringen himlar inte åt att uppehållet har varit vitalt både för klubben men även för honom själv.

– Ju äldre man blir desto viktigare är det med semester så att man får läka lite, det får man ändå vackert erkänna, säger Lundkvist och skrattar.

– Det var väl nog ganska nyttigt för många av oss. Vi behövde, som jag sa lite, det var ganska intensivt i slutet där. Vi behövde det väl som lag också, lite tid att läka och så där. Nu har vi ganska många som börjar närma sig att komma tillbaka också.

Hur skönt är det att allsvenskan är tillbaka?
– Skönt att vara igång. Alltså verkligen, det var en ganska intensiv period för oss där, precis innan vi gick på ledighet. Så det var skönt att få den där lilla vilan, men samtidigt så är man ju ganska rastlös av sig. Man saknar de här kickarna man får av att spela match igen så det ska bli jäkligt gött att det är igång igen.

I Häckens första match efter semestern väntar ett derby mot Gias. Ett motstånd som BK Häcken har haft svårt för de senaste mötena.

– Den här kicken man får av att spela matcher så är det en jävla bra spark man får direkt med ett derby, det är alltid kul och framförallt vi har väl torskar i båda mötena förra året så vi är ju otroligt revanschsugna och ser väldigt mycket fram emot det.

– Jag tycker att det är roligt att spela, mycket folk på läktarna och framförallt den här hetsen som finns, jag tycker det är kul. Jag tror att hela laget känner samma. Att verkligen börja där direkt kommer bli en spännande utmaning.

Matchbilden?
– Det är väl egentligen två lag som har… Det jag tycker att båda lagen har är en tydlig spelidé som faktiskt inte förändras så mycket utifrån vilka de möter. Det tycker jag oftast dukar upp för en ganska bra match, avslutar 31-åringen.

Matchen mellan BK Häcken och Gias startar 16.30.

Video

August Wängberg: ”Tufft att spela i GAIS”


Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: