Alexander Andersson byts in – blir allsvenskans yngsta debutant

Under måndagskvällen gick den tionde allsvenska omgången i mål.
I Borås tog Elfsborg mot Djurgårdens IF.
Med ett par minuter kvar av matchen byttes Alexander Andersson, 15, in för Djurgården.

Således blev han allsvenskans yngsta debutant – någonsin.

Efter nio allsvenska omgångar befann sig IF Elfsborg på en fjärdeplats med 19 inspelade poäng.

Fem placeringar bakom, men med åtta matcher spelade, befann sig Djurgårdens IF med elva poäng.

Under måndagskvällen ställdes de två lagen mot varandra.

***

De första tre minuterna av fotboll på Borås arena var av den mer avvaktande karaktären.

Med nio minuter på klockan skulle Elfsborg, och Frederik Ihler, testa ett avslut från distans. Skottet på halvvolley var hårt och gick, via Manojlovic, in vid den bortre stolpen.

Kort efter hemmalagets ledningsmål var Djurgården, via ett inspel mot Priske, mycket nära att kvittera matchen. Däremot styrdes inspelet på vägen mot dansken – som fick bollen mellan sina ben.

Med dryga 20 minuter spelade var Elfsborg nära att dubbla sin ledning efter ett inlägg mot den bortre stolpen som nickades tätt utanför mål.

Även om Djurgården gjorde vad de kunde för att få in ett kvitteringsmål behöll Elfsborg den mesta av bollen och kändes närmare sitt andra mål än Djurgårdens första.

Så skulle det även bli. Med ett par minuter kvar att spela av den första halvleken vann Elfsborg bollen på offensiv planhalva och kunde spela fram Frederik Ihler till sitt andra mål för matchen. Detta genom ett behärskat avslut vid den ena stolpen.

I den andra halvleken var Elfsborg nära att utöka sin ledning bara efter några minuter när man ställde om. En fin brytning från en Dif-mittback senare rann chansen ut ur sanden.

På en hörna i den 54:e minuten var hemmalaget återigen nära att göra sitt tredje mål när bollen rullade in i boxen utan att någon fick en fot på den. Till sist rensades den bort.

55 minuter in i matchen kom det tredje. Detta efter ett mösteranfall som avslutades med ett fint skott från Besfort Zeneli som gick via den bortre stolpen och in.

Ett par minuter senare var det dags igen. Även denna gång kom målet från Frederik Ihler som nu slängde sig fram och styrde in Niklas Hults inspel.

Med mindre än tio minuter kvar fick Daniel Stensson syna det röda kortet efter en duell med Elfsborgsspelare.

Ytterligare ett par minuter senare byttes en 15-årig Alexander Andersson in för Djurgården och blev således allsvenskans yngsta debutant genom alla tider. Det tidigare rekordet innehavdes av Nicklas Bärkroth.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: