
Alfons Nygaard, Tim van Assema, och Melvin BÀlter testas av TvÄÄkers IF
Division 1-klubben TvÄÄkers IF har just nu flera spelare pÄ provspel. Blanda annat BlÄvitt-trion Alfons Nygaard, Tim van Assema, och Melvin BÀlter.
BlÄvitt-talangerna Alfons Nygaard, Tim van Assema, och Melvin BÀlter letar ny klubb efter att deras kontrakt med IFK Göteborg gÄtt ut.
Nu stÄr det klart att trion ska provspela med division 1-klubben TvÄÄkers IF, dÀr den tidigare GöteborgsstjÀrnan Tobias Hysén Àr assisterande trÀnare och han förnekar inte att han haft ett finger med i spelet.
â Det kan man sĂ€ga. Jag har bra koll pĂ„ U19 och de unga killarna som trĂ€nar med a-laget. NĂ€r man dĂ„ fĂ„r reda pĂ„ att vissa inte ska vara kvar sĂ„ tycker jag att det Ă€r vĂ€rt att fĂ„ hit dem och titta pĂ„ dem i alla fall, sĂ€ger Tobias HysĂ©n till Hallands Nyheter.
Ex-skyttekungen Àr Àven tydlig med att det framförallt Àr med möjligheten till speltid som klubben kommer kunna locka talangerna.
- Framför allt det. vi kommer inte kunna locka med nÄgra kinapengar (skratt) men sÄ Àr det pÄ den hÀr nivÄn.
EKWALL OM IFK GĂTEBORGS 2022 - PLUS / MINUS
Den hÀr artikeln handlar om: