Allsvensk klubb uppges ha nobbat bud pĂ„ anfallaren: “Det var vĂ€ldigt nĂ€ra”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Christoffer Nyman gör en bra sÀsong i ett Norrköping som Àr med och slÄss om guldet. Enligt Patrick Mörk, som jobbar med med spelarens agent Stefan Selakovic, har Peking tackat nej till bud pÄ Nyman under sommaren.
– Det var vĂ€ldigt nĂ€ra att det blev av, sĂ€ger han till nt.se.

IFK Norrköping Àr efter 18 allsvenska omgÄngar med och krigar i den absoluta toppen av allsvenskan. Forwardsparet med Emir Kujovic och Christoffer Nyman har varit framgÄngsrikt, och nu uppges Norrköping ha tackat nej till bud pÄ den sistnÀmnde under sommarfönstret.

– De (IFK) fick bra bud pĂ„ Christoffer Nyman som de tackade nej till efter att Kamara kommit tillbaka frĂ„n Malaysia. Det var vĂ€ldigt lĂ„ngt gĂ„nget och vĂ€ldigt nĂ€ra att det blev av, sĂ€ger Patrick Mörk, som jobbar tillsammans med Nymans agent Stefan Selakovic, till nt.se.

Mörk vill dock inte kommentera vilka klubbar eller ligor det rörde sig om.

IFK Norrköpings trÀnare Janne Andersson vÀljer att inte uttala sig om pÄstÄendet att en affÀr var nÀra att bli av.

– Vi kommenterar aldrig bud hit eller dit. Om agenten vill sĂ€ga nĂ„got sĂ„ fĂ„r han stĂ„ för det, sĂ€ger han till nt.se.

FÖLJ FOTBOLLDIREKT FÖR DE SENASTE NYHETERNA OM SVENSK FOTBOLL!
– TWITTER
– FACEBOOK
– INSTAGRAM

ELITEFOOTBALL – Sveriges bĂ€sta statistik-databas för svensk fotboll

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: