Allt om Daniel Anderssons nya huvudspår – två skytteligavinnare

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Malmö FF blev på måndagskvällen utslaget ur svenska cupen. Men nu uppges två anfallsförstärkningar vara på väg in, dels dansken Nicolai Jörgensen och dels kroaten Antonio-Mirko Colak. FotbollDirekt har tittat närmare på vad dessa spelare har presterat den senaste tiden plus tidigare i karriären och det är två skytteligavinnare som skåneklubben har siktat in sig på. Två spelare som kan bli dyra att lösa.

Den ene spelaren som MFF uppges vara ute efter är 30-årige dansken Nicolai Jörgensen som kommer från Köpenhamnsförorten Ballerup.
Han debuterade i den danska ligan för AB Köpenhamn våren 2009.
Då var han 18 år. Det blev en match från start och sju inhopp.

Men efter att han gjort sex mål på 24 matcher 2009/10 fick tyska Bayer Leverkusen upp ögonen för honom men någon framgångsrik period blev det aldrig i Tyskland. Han var också utlånad till Kaiserslautern men på två säsonger i Tyskland spelade han totalt 16 matcher.

LÄS VIDARE MED PLUS

Månadsvis

69 kr/mån
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Ingen bindningstid
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Årsvis

659 kr/år
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.

LÄS VIDARE SOM MEDLEM

Logga in som medlem för att fortsätta läsa - helt gratis

Logga in eller skapa ett konto för att fortsätta läsa den här artikeln.
Du kan när som helst köpa till en Plus-prenumeration.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: