Anders Christiansen anmĂ€ld – efter raseriutbrott mot Bajen

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Det blev en frustrerande söndag för Malmö FF pÄ Tele2 Arena.

Inte minst för Anders Christiansen.

Fotbollskanalen uppger att dansken blivit anmĂ€ld till SvFF – efter att ha kastat en stol.

MFF hade efter avancemanget till Champions League chansen att gÄ upp i serieledning. Men dÄ krÀvdes en seger borta mot Hammarby under söndagen.

Matchen stod lÀnge och vÀgde men Astrit Selmani blev till sist matchhjÀlte - vilket innebar 2-1-seger för Bajen.

EfterÄt var frustrationen stor i MFF. Fotbollskanalen rapporterar att Anders Christiansen kastat en fotografs stol efter matchen - och dansken ska nu ha blivit anmÀld till SvFF.

Christiansen beskrivs ha varit rasande direkt efter slutsignalen, och det var dÄ han vrÀkte i vÀg stolen i nÀrheten av Hammarbys bÀnk.

MFF-stjÀrnan har anmÀlts till förbundet av domarteamet.

– Vi fick in en anmĂ€lan idag och den var skriven av den assisterande domaren. Nu har den skickats till Malmö för yttrande. Sedan blir det ett Ă€renda för disciplinnĂ€mnden, sĂ€ger Jeanette Green Jeppsson som Ă€r tĂ€vlingsjuridisk handlĂ€ggare pĂ„ SvFF, till Fotbollskanalen.

NÀr FotbollDirekt pratade med Christiansen efter matchen var han mÀrkbart frustrerad.

– Vi slĂ€pper till tvĂ„ enkla mĂ„l och gör inte mĂ„l pĂ„ vĂ„ra chanser. Kollar man hela prestationen sĂ„ kanske vi ska vinna med 5–1, sa dansken.


Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: