
BekrĂ€ftar: Ska tillbaka till MFF – âVi Ă€r instĂ€llda pĂ„ detâ
Klart för ligastart i Danmark den 29 maj. Franz Brorsson kommer att finnas med i Esbjerg. Samtidigt sÄ Àr den utlÄnade Malmö FF-försvararens lÄneavtal bara veckor frÄn att löpa ut.
â Jag har pratat med Esbjerg och jag vet deras instĂ€llning. Vi Ă€r instĂ€llda pĂ„ att Franz kommer tillbaka, sĂ€ger Daniel Andersson, sportchef i MFF, till FotbollDirekt.se.
Franz Brorsson, 24, förlÀngde sÄ sent som i januari sitt kontrakt med MFF över 2021. Samtidigt sÄ gick han kort dÀrefter till danska Esbjerg i en lÄneuppgörelse, helt enkelt för att fÄ mer speltid.
Han gjorde sin första match i mitten av februari nÀr Esbjerg skrÀllslog FC Köpenhamn pÄ hemmaplan. Brorsson hann dock bara spela fyra matcher innan coronapandemin slog till och stÀngde ned all fotboll.
Men nu Àr det alltsÄ snart slut pÄ tiden i Danmark. LÄneavtalet gÄr ut den sista juni och FD kunde redan för ett par veckor sedan berÀtta att en Äterkomst till MFF var pÄ gÄng. Nu stÄr det helt klart att danskarna inte Àr beredda att göra nÄgot mer för att behÄlla Brorsson.
Daniel Andersson kommenterar i dag situationen som hade kunnat sluta med en affÀr.
â De hade möjligheten att köpa loss honom. Den möjligheten fanns. Men efter allt som hĂ€nt (corona) Ă€r det sĂ„ klart ingenting som Ă€r aktuellt lĂ€ngre. Att han kommer tillbaka Ă€r ingen överraskning förstĂ„s. Vi har varit instĂ€llda frĂ„n början och det hĂ€r har handlat om att ge Franz möjligheten till matcher, sĂ€ger Andersson till FotbollDirekt.se.
MFF:s sportchef ser inget problem, snarare möjligheter, med att Brorsson kommer tillbaka och förbÀttrar Jon Dahl Tomassons alternativ i mittförsvaret.
â Att han nu kommer tillbaka ser vi som enbart positivt. Det Ă€r ett namn som kommer att bredda oss och göra oss Ă€nnu starkare. Det Ă€r en spelare som fortfarande utvecklas. Framförallt sĂ„ kan jag se till han tagit stora steg i sitt offensiva spel, att han vĂ„gar mer pĂ„ det viset.
â Han har alltid haft styrkan i positionsspelet och sin snabbhet. DĂ€rför Ă€r det extra roligt att han tagit sĂ„ stora steg i sitt offensiva spel. Sen har han inte minst ett starkt huvud, precis som sin pappa (Jonas Brorsson, före detta spelare i Trelleborg), avslutar Andersson.
Franz Brorsson har spelat i MFF sedan 14 Ärs Älder och stÄr noterad för 81 allsvenska matcher. Han gjorde allsvensk debut 2015 och Àr dubbel svensk mÀstare med MFF (2016, 2017).
Den hÀr artikeln handlar om: