Degerfors senaste nyförvĂ€rv – tidigare MFF-talangen

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Degerfors IF fortsÀtter rusta inför comebacksÀsongen i allsvenskan. Nu presenteras tidigare MFF-talangen Anton Kralj:
– Det Ă€r vĂ€ldigt kul att vara en del av det projekt de bygger upp, sĂ€ger Kralj till Degerfors hemsida.

Degerfors IF har tidigare tagit in Adhavan Rajamohan och Nicklas Maripuu (bÀgge med Akropolis som senaste klubbadress) och fÄtt tillbaka Sargon Abraham efter 2,5 Är i IFK Göteborg.

Nu Àr ett fjÀrde nytt namn pÄ plats inför comebacken i allsvenskan: 22-Ärige Anton Kralj kommer in som ny vÀnsterback. Kralj som har en bakgrund i Malmö FF:s akademi men 2017 lÄnades ut till Gefle i superettan och 2019 lÀmnade han Sverige för spel i norska Sandefjord.

Nu har han skrivit tvÄÄrskontrakt med Degerfors.
– Vi har sökt en vĂ€nsterfotad wingback eftersom vĂ„ra tvĂ„ andra spelare pĂ„ den positionen Ă€r högerfotade. De senaste tvĂ„ Ă„ren har Anton varit i Norge. Första Ă„ret var han i deras andraliga och i Ă„r i högstaligan. DĂ€r har han varit ordinarie och spelat vĂ€ldigt bra. Han har bra fart och en bra vĂ€nsterfot. Vi Ă€r jĂ€ttenöjda med att fĂ„ hit honom, sĂ€ger Degerfors sportchef Patrik Werner till klubbens hemsida.

Anton Kralj Àr glad att komma till Degerfors:
– Jag Ă€r vĂ€ldigt glad över att fĂ„ komma hit och hjĂ€lpa klubben att etablera sig i allsvenskan. Det Ă€r vĂ€ldigt kul att vara en del av det projekt de bygger upp, sĂ€ger Kralj till hemsida.

– En klubb och ett lag som vill framĂ„t, framförallt med fotbollen. SĂ€ttet man spelar fotboll hĂ€r passar mig vĂ€ldigt bra. Det Ă€r den frĂ€msta anledningen till att jag kommer hit. Sedan kĂ€nns det som att Patrik Werner, Andreas Holmberg och Tobias Solberg tror vĂ€ldigt mycket pĂ„ mig.


Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: