
Djurgården: ”Fullt förtroende för Bosse Andersson”
Bosse Anderssons framtid i Djurgården är osäker.
Nu tydliggör Dif:s styrelse sportchefens position i klubben.
”Styrelsen har fullt förtroende för Bosse Andersson”, skriver styrelsen i en kommuniké.
Video
Mattiasson om uppbrottet: ”Det vill jag inte att någon ska utsättas för”
Djurgårdens sportsliga prestationer har svajat under inledningen av den allsvenska säsongen, och efter krysset mot BK Häcken senast ligger Dif på elfteplats i tabellen efter tio omgångar (med en match mindre spelad). Samtidigt har det blåst kring ledande positioner i Blåränderna. Sportchef Bosse Andersson har tidigare uppgets vara på väg bort från Djurgården, och under natten till måndag hängdes banderoller upp utanför klubbens kansli och träningsanläggning med budskapet; ”Avgå Bosse”.
Djurgårdens styrelse hade under tisdagen ett ordinarie möte, och under onsdagen skickades en kommuniké ut till allmänheten.
”Under mötet har styrelsen beslutat att fortsätta det utvecklingsarbete av den sportsliga verksamheten som initierades i höstas. Arbetet syftar till att långsiktigt stärka klubbens position och skapa rätt förutsättningar för fortsatt utveckling på och utanför planen. Ambitionen är och ska fortsatt vara hög, där det dagliga operativa arbetet parallellt behöver utvecklas på en mer långsiktig strategisk nivå och under kontrollerade former”, skriver Dif:s styrelse och fortsätter:
”Styrelsen noterar att det inte är tillfredsställande med nuvarande utfall i Allsvenskan för herrlaget, men att det också finns rimliga förklaringar till det såsom den rådande skadesituationen i truppen, vilket blir extra påfrestande med ett intensivt matchschema både i Europaspel och i Allsvenskan. Styrelsen notera samtidig att vårt damlag inlett säsongen mycket starkt och leder Damallsvenskan som enda obesegrade lag i serien.”
Besked om Bosses framtid
Samtidigt slår styrelsen fast att Bosse Anderssons framtid i klubben är säker.
”Styrelsen har fullt förtroende för Bosse Andersson. En konstruktiv diskussion mellan styrelsen och Andersson om hur den sportsliga organisationen behöver utvecklas framöver har pågått under en tid, i positiv anda, och har mynnat ut i en samsyn och en stor gemensam framtidstro.”
”Samsyn och en stor gemensam framtidstro”
”Styrelsen beslutade även att initiera ett långsiktigt arbete avseende hur styrelsen i DIF Fotboll ska arbeta framöver. Arbetet syftar till att säkerställa att vi i styrelsen på ett mer effektivt sätt följer upp och utvärderar verksamheten, rapporteringsformat samt även utmanar oss själva för att ständigt utvecklas.”
Styrelsen avslutar:
”Styrelsen är medveten om att det finns utmaningar i att ta nästa kliv för Djurgården Fotboll, men konstaterar samtidigt att vi har en stabil och i många delar väl fungerande verksamhet med fina förutsättningar för att fortsätta utveckla en framgångsrik fotbollsförening för framtiden.”
Även Djurgårdens vd, Henrik Berggren, är på väg att lämna klubben. FotbollDirekt har tidigare avslöjat att toppen är aktuell för jobbet som generalsekreterare för Svensk elitfotboll (Sef).
Dif gästar Brommapojkarna klockan 18:00 under torsdagen.
Den här artikeln handlar om: