Edvardsen om Blåvitt: ”Det blir inget nu”

Victor Edvardsen fanns på plats när IFK Göteborg besegrade Malmö FF, men en återkomst till Blåvitt dröjer.
Anfallaren, som spelar i nederländska Go Ahead Eagles, öppnar ändå för en framtida flytt tillbaka till sin gamla klubb.

– Det blir inget nu, säger han till Sportbladet.

Victor Edvardsen var på plats på Gamla Ullevi när IFK Göteborg slog Malmö FF – men någon återkomst till Blåvitt blir det inte i sommar.

– Det blir inget nu, säger han till Sportbladet.

29-åringen tillhör Go Ahead Eagles i Nederländerna och har kopplats ihop med klubbar som Besiktas. En flytt hem till Göteborg är inte aktuell just nu, men känslorna för klubben är tydliga.

– Jag har gått här sedan jag var liten. Jag vet vad jag hade kunnat bidra med, och jag hoppas få göra det en dag.

Edvardsen berättar att han inte pratat med Blåvitt på länge, men att hans agent har kontakt för att ”hålla en bra relation”. På frågan om när en flytt hem kan bli aktuell svarar han:

– Kanske inte inom ett-två år. Men den dagen jag vill hem tror jag inte det blir några problem.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: