HÀr öppnar AIK för att vÀrva mer spets

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Derbykross pÄ Tele2 arena och en klassvÀrvning pÄ mÄlvaktssidan pÄ det. 
Med bara timmar kvar av transferfönstret finns fortfarande möjlighet att förstÀrka truppen och AIK:s sportchef Henrik Jurelius öppnar för att han inte Àr helt fÀrdig Ànnu.
– Vi hade en plan inför fönstret och vi planerar att fullfölja den om vi fĂ„r möjlighet till det. Sedan Ă€r det alltid tre parter som ska komma överens, sĂ€ger han.

Det har varit ett par extra fina dagar för AIK och sportchefen Henrik Jurelius. 

Inte nog med derbysegern mot DjurgÄrden i söndags (4-1) sÄ gjorde han klart med landslagsmÄlvakten Kristoffer Nordfeldt dagen dÀrpÄ. 

– Jag Ă€lskar att vinna och det Ă€r klart att en derbyseger pĂ„ bortaplan under dessa speciella förhĂ„llanden ger en extra boost till allting. Jag Ă€r vĂ€ldigt stolt och nöjd hur vi följer vĂ„r matchplan och trycker pĂ„ detaljer i halvtid som gör att vi kĂ€nns sĂ„ dĂ€r stabila som vi vill vara oftare.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

NÀr FD nÄr Jurelius under mÄndagskvÀllen har det bara gÄtt minuter sedan Nordfeldt presenterats officiellt. 

– Vi hittade en lösning för resten av sĂ€songen och det var ett vĂ€ldigt starkt alternativ för oss att fĂ„ in en meriterad mĂ„lvakt av den kalibern. Jag Ă€r extra nöjd att vi lyckades fĂ„ honom trots att det Ă„terstĂ„r ganska lĂ„ng tid av det internationella fönstret. 

Har det varit en stressad situation för er med tanke pÄ att Jakob Haugaard gÄr skadad och att Budimir Janosevic stÄtt pÄ tvÄ gula kort? 

– Det har varit lite sĂ„ att vi haft is i magen för att exakt kunna avgöra nĂ€r Jakob ska kunna komma tillbaka. Ett tag fick vi indikationer pĂ„ att det var pĂ„ gĂ„ng men sedan har det varit lite fram och tillbaka. Vi har hela tiden förberett för att kunna ha en stabil mĂ„lvaktsbesĂ€ttning. Med all respekt för Kenny (Stamatopoulos) sĂ„ kĂ€nns vi stabilare nu med detta. 

Varför blev det bara ett avtal sÀsongen ut och inte lÀngre?

– Kristoffer var ganska tydlig med att han inte var klar utomlands och troligtvis fanns och finns det alternativ för honom. Det vi kunde locka med nu var sĂ„ klart att det Ă€r en ganska tidsmĂ€ssigt kort period men Ă€ndĂ„ 16 matcher kvar att spela. 

– Det Ă€r dessutom tre landslagssamlingar under den hĂ€r perioden. Det blev en bra lösning för honom att han kan komma hit och konkurrera om en plats hĂ€r och sĂ„ fĂ„r vi se vad det ger i framtiden. I det kortsiktiga sĂ„ var det hĂ€r en bra lösning Ă€ven för oss.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Finns det nÄgon option pÄ förlÀngning?

– Nej, inte i dagslĂ€get. 

Är planen att Samuel Brolin (utlĂ„nad till MjĂ€llby) Ă€r vĂ€rd en chans nĂ€sta Ă„r?

– Samuel följer planen med den utlĂ„ningen han fĂ„tt och har fĂ„tt speltid pĂ„ högsta nivĂ„ i Sverige. Nu har han fĂ„tt stĂ„ Ă„t sidan ett par matcher men jag hoppas sĂ„ klart att han tar tillbaka den. Det Ă€r en nyttig erfarenhet i att ta upp kampen igen ocksĂ„. 

– Vi har haft en vĂ€ldigt bra dialog med Samuel under hela processen. 

Det ÄterstÄr mindre Àn tvÄ dygn av det svenska transferfönstret. Natten mot torsdagen stÀnger det och frÄgan Àr om AIK tÀnker vÀrva nÄgot ytterligare innan deadline? 

– Även under lugnare fönster sĂ„ gĂ„r telefonen varm. SĂ„ det Ă€r klart, vi hade en plan inför fönstret och vi planerar att fullfölja den om vi fĂ„r möjlighet till det. Sedan Ă€r det alltid tre parter som ska komma överens. 

Du utesluter inte nya namn?

– Jag vill inte spekulera sĂ„ mycket i det men gör vi nĂ„got sĂ„ Ă€r det speciella egenskaper vi fĂ„r och framförallt nĂ„gon som gör oss tydligt bĂ€ttre.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

En del experter och supportrar har uttryckt att ni behöver förstÀrkning i anfallet. I alla fall innan derbysegern mot DjurgÄrden. HÄller du med dem?

– Klart att utifrĂ„n hur matcherna sett ut tidigare, dĂ€r vi skapat lĂ€gen men inte fĂ„tt in den, sĂ„ blir det snack. Sedan har vi en stor tilltro till spelarna vi har. 

– Ibland Ă€r kanske ett nyförvĂ€rv lösningen och ibland Ă€r det att visa förtroende för spelarna vi har för att pĂ„ sĂ„ sĂ€tt fĂ„ igĂ„ng det.  

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: