”Ena sidan av kroppen ville inte hänga med – tappade känseln”

Simon Kroon, 27, har en jobbig vår bakom sig. Nu berättar han för Östersunds-Posten om problemen som hindrat honom under vintern och våren.

– Jag drabbades hårt av coronan, säger han till ÖP.

Östersunds FK står inför en tuff utmaning i sommar. Laget ligger precis ovanför kvalstrecket och klubben har fortsatt ett transferförbud hängandes över sig.

Men ÖFK fick en boost precis innan EM-uppehållet, när man besegrade Sirius på hemmaplan med 3-0.

– Väldigt betydelsefullt. Vi fick gå på ledighet med en färsk triumf i bagaget. Det stärkte oss då vi annars haft ett mer ansträngt tabelläge, säger Simon Kroon.

27-årige Kroon har annars en jobbig vinter och vår bakom sig.

– Först var det ena sidan av kroppen som bara inte ville hänga med. Jag tappade känseln av och till och det gick naturligtvis inte spela fotboll på toppnivå med ena kroppshalvan delvis ur funktion, säger han och fortsätter:

– Sen smittades jag av covid-19 vid juletid. Jag drabbades hårt av coronan och de här problemen tillsammans gjorde att vinter och försäsong blev tuff för mig.

Totalt har det blivit 170 minuter allsvensk fotboll för Kroon under våren.

– Det kändes tungt och svårt att komma tillbaka efter de medicinska problemen. Tog en jäkla tid, men nu kan jag ändå träna två dagar på raken utan att måsta göra en dags uppehåll för återhämtning. Jag är inte på topp, men börjar återfå mitt normala rörelseschema ute på plan, säger han.


Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: