FD I DUBAI: AIK-talangens passning till FCK:s svenskar: “Vet inte vilka de är”

  • Reporter

    Följ Fotbolldirekt på

    Google news

    DUBAI. I går avslöjade FotbollDirekt.se FC Köpenhamns startelva mot AIK och mittbacksparet Per Nilsson/Mikael Antonsson är inga som skrämmer slag på AIK-talangen Rickson Mansiamina.
     – Jag vet inte vilka de är, säger han till FotbollDirekt.se.

    Efter 0-0 mot Midtjylland och 1-1 mot Molde spelar AIK i dag ny match under lägret i Dubai, denna gång mot FC Köpenhamn. I går avslöjade FotbollDirekt.se att Ståle Solbakken kommer att mönstra en B-betonad elva mot Andreas Alms mannar och spelare som Robin Olsen, Ludwig Augustinsson och Nicolai Jörgensen kommer alla att sitta på bänken.

    Men för AIK:s supertalang Rickson Manisamina, som snabbt acklimatiserat sig i A-laget, kvittar det vilken elva som FC Köpenhamn ställer upp med.

    – Det spelar ingen roll, vi kör på oavsett, konstaterar 18-åringen.

    Spelare som Per Nilsson och Mikael Antonsson kommer att starta för FCK i morgon. Är det några som du känner till?

    – Nej, faktiskt inte.

    De är landslagsspelare, men du har inte hört talas om dem?

    – Nej, säger Rickson och skiner upp med ett lite kaxigt leende.

    Ingen vidare koll med andra ord, men det finns en spelare i det danska topplaget som Rickson Manisamina känner till.

    – Vänsterbacken Ludde (Augustinsson) är duktig, han är en riktigt bra vänsterback. Man får det tufft om man är högerytter mot honom.

    FOTNOT: Senare i veckan kommer en längre intervju med Rickson Mansiamina att publiceras på FotbollDirekt.se – om tiden i Hammarby, uppväxten i Enskededalen och sin tidigare kaxighet.

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: