Finnvedsvallen rustas upp: ”Det byggs på alla håll”

Nyligen nekades IFK Värnamo dispens för att spela på Finnvedsvallen.
Trots det tror klubbens starkt på allsvenskt spel på arenan i år – detta efter att en otrolig bygginsats inletts.
– Det är väldigt intensivt, och mycket. Men det går fort framåt, säger klubbchef Lisa Lidén till Fotbollskanalen.

För några veckor sedan meddelade Svenska fotbollförbundet att man beslutat att inte förlänga IFK Värnamos dispens gällande Finnvedsvallen.
Då var läget som så att Smålandsklubben riskerade att få spela samtliga hemmamatcher i allsvenskan den här säsongen på sin reservarena (Borås arena).

Nyligen påbörjade dock klubben arbetet med att rusta upp arenan och klubbchef Lisa Lidén berättar nu för Fotbollskanalen att hon är hoppfull om spel i allsvenskan på arenan.

– Läktaren står redan på plats och taken ska monteras under dagen. Dessutom ser gräsmattan bra ut. Den är vi inte superoroliga för som vi varit tidigare år, säger Lidén.
– Det byggs på alla håll: hospitality-utrymmen, pressytor och så vidare. Arbetet pågår på alla hörn som är planerade att förändras. Det är väldigt intensivt, och mycket. Men det går fort framåt.

Klubbchefen vill inte slå fast något, men är hoppfull till och med till den allsvenska premiären mot Sirius.

– Jag är väldigt positiv till att kunna välkomna alla till oss den 31 mars.

Huruvida allt hinner bli klart och godkänt av SvFF inför premiären återstår att se.

Video

Arsenal vidare till kvartsfinal – totalt 9-3 mot PSV

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: