Förre HIF-stjärnan på väg till Danmark

Rasmus Jönsson ser ut att lämna Wolfsburg – nu placeras HIF:s förre anfallsstjärna i Danmark. Enligt BT så är Jönsson på väg till Ålborg på lån.

Rasmus Jönsson lämnade Helsingborg för Wolfsburg sommaren 2011 men har haft svårt att slå sig in i Bundesligaklubben. I vintras gick han på lån till andradivisionsklubben FSV Frankfurt, och nu kan en ny utlåning vara på gång.

Enligt danska BT är Jönsson på väg till Ålborg. Den förre HIF-anfallaren pekas ut som ersättare för skyttekungen Niklas Helenius, som sålts till Aston Villa.
Enligt uppgift så ska Jönsson fått besked att han inte har någon framtid i Wolfsburg och agenten Jonas Svensson jobbar för att hitta en lösning för 23-åringen. Svensson avböjer dock att kommentera Ålborg:

“Inga kommentar”, skriver han i ett sms till BT.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: