Gefle lyckades inte slå division 1-klubb: “Vi måste våga mer”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Gefle värmde upp inför svenska cupens gruppspel med att endast få med sig oavgjort från mötet med division 1–klubben Brage.
– Vi måste våga mer i sista tredjedelen, säger Gefles tränare Roger Sandberg efter matchen till klubbens hemsida.

Nästa helg går Gefle in i svenska cupens gruppspel, och i dag spelade man sitt genrep mot division 1–klubben Brage hemma på Gavlevallen.

Gefle var närmast segern men lyckades inte få hål på Brage, och slutresultatet blev 0–0.

– Jag tycker att vi gör en bra försvarsinsats sett till senaste träningsmatchen och släpper inte till några målchanser. Det var en rejäl höjning från mittbackarna i deras intensitet och duellspel. Det var positivt men vi skapade alldeles för lite målchanser. Vi hade 11-1 i avslut, vilket i sig är bra, men utifrån det är en eller två målchanser farliga. Det är för lite, säger Gefles tränare Roger Sandberg till klubbens hemsida, och fortsätter:

– Vi hade utgått från en matchplan med en uppställning, men sedan blev det skador och sjukdomar. Vilket tvingade till ändringar. Sedan blir det en skada direkt i inledningen och vi blev tvungen att ändra igen. Olika spelsystem och uppställningar bidrog till osäkerhet och tveksamheter i anfallsspelet. Men det var en bra träning, för det kan även bli så i seriespelet. Sedan måste vi våga mer i sista tredjedelen. Vi måste våga utmana och göra våra motståndare.

FÖLJ FOTBOLLDIREKT FÖR DE SENASTE NYHETERNA OM SVENSK FOTBOLL!
TWITTER
FACEBOOK
INSTAGRAM

ELITEFOOTBALLSveriges bästa statistik-databas för svensk fotboll

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: