Gerzic om nytt ÖSK-kontrakt: ”Vill ha det klart sĂ„ fort som möjligt”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Nordin Gerzic passerade 300 allsvenska matcher med Örebro SK i gĂ„r. En förlĂ€ngning av klubbikonens utgĂ„ende kontrakt över nĂ€sta sĂ€song, och han slĂ„r med all sannolikhet Thomas Anderssons klubbrekord, 312 matcher. 
Men framtiden i ÖSK Ă€r Ă€nnu inte spikad.
Gerzic vill ha det klart sÄ fort som möjligt: 
– Jag har en familj dĂ€rhemma ocksĂ„. Man vill Ă€ndĂ„ fĂ„ reda pĂ„ vad man ska göra. Hade jag varit sjĂ€lv, utan min son, dĂ„ hade man inte brytt sig sĂ„ mycket. Nu finns det andra aspekter i livet, det viktigaste av allt, mitt barn. DĂ„ vill man ha framtiden klar, sĂ€ger Gerzic. 

Nordin Gerzic gjorde igĂ„r mot Helsingborg sin 300:e allsvenska match för Örebro SK. Debut 2007, 13 sĂ€songer och bara nĂ„gra fĂ„ matcher frĂ„n att passera Thomas Andersson som den med flest allsvenska matcher för ÖSK.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Andersson gjorde 312 matcher, Gerzic nu uppe pÄ 300. Och det ÄterstÄr fem matcher.
I gÄr hedrades Gerzic i samband med Helsingborgsmatchen. Nu har han hunnit smÀlta det hela, efter nÄgra dagars intensiv uppmÀrksamhet.
– Det har varit ganska mycket. FrĂ„n början tĂ€nkte jag inte sĂ„ mycket pĂ„ det. Men ju mer jag tĂ€nker pĂ„ det
 300 matcher, det Ă€r sjukt mĂ„nga. Och dĂ„ har du alla andra matcher pĂ„ det ocksĂ„. Det har gĂ„tt upp för mig, det börjar sjunka in nu. Det Ă€r riktigt stort, sĂ€ger Gerzic till FotbollDirekt.se.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Samtidigt sitter den snart 37-Ă„rige ÖSK-ikonen pĂ„ ett utgĂ„ende kontrakt. Han kan stanna pĂ„ 305 matcher i Ă„r, men förlĂ€ngs kontraktet sĂ„ lĂ€r han slĂ„ rekordet nĂ€sta Ă„r. Det Ă€r dock Ă€nnu oklart kring framtiden. 

Ibland med spelare med utgĂ„ende kontrakt kan det vara lite oroligt, i andra fall Ă€r det mer ”vi vet var vi har varandra”. I ditt och ÖSK:s fall kĂ€nns det som vĂ€ldigt mycket ”vi vet var vi har varandra”
 
– Ja sĂ„ Ă€r det nĂ„gonstans. Samtidigt, vi har pratat, men vi har inte kommit fram till nĂ„gonting. Jag har inte fĂ„tt nĂ„got besked Ă„t nĂ„got hĂ„ll. Jag kĂ€nner mig fortfarande vĂ€ldigt pigg, min motivation Ă€r pĂ„ topp. Jag vill spela minst ett Ă„r till. Det Ă€r sĂ„ jag kĂ€nner. Det hade varit annorlunda om jag kĂ€nde att jag blivit sĂ€mre. Men jag tycker inte jag blivit sĂ€mre mot tidigare Ă„r. Jag kommer sluta den dagen jag inte kĂ€nner att jag inte Ă€r tillrĂ€ckligt bra. Jag vet att jag slutar dĂ„. Men nuförtiden Ă€r det inte bara upp till mig.

Det Ă€r kanske samtidigt sĂ„ nĂ€r man kommer upp i en viss Ă„lder
 att snacket om slutet kommer Ă€ndĂ„, oavsett hur bra man spelar
  
– Det har blivit sĂ„, och det Ă€r jĂ€vligt konstigt. Visst, det Ă€r business i det hela ocksĂ„, det fattar jag ju. Men fotboll, det ska spela inte spela nĂ„gon roll om du Ă€r 15 eller om du Ă€r 40. Är du bra nog sĂ„ spelar du. Det Ă€r det som Ă€r tjusningen med fotboll. DĂ€r ser du verkligen, Ă€r han tillrĂ€ckligt bra eller inte tillrĂ€ckligt bra? Det Ă€r min Ă„sikt om det. Klubben kanske har en annan Ă„sikt. Det vet jag inte. Jag vill spela för att jag kĂ€nner att bidrar, den dagen jag inte gör det, dĂ„ Ă€r det slut.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Är det hĂ€r nĂ„gonting som man vill ha pĂ„ plats nu eller kĂ€nner man mer att det dĂ€r kan vi ta i vinter?
– Nej, jag vill ha det klart sĂ„ fort som möjligt. Jag har en familj dĂ€rhemma ocksĂ„. Man vill Ă€ndĂ„ fĂ„ reda pĂ„ vad man ska göra. Hade jag varit sjĂ€lv, utan min son, dĂ„ hade man inte brytt sig sĂ„ mycket. Nu finns det andra aspekter i livet, det viktigaste av allt, mitt barn. DĂ„ vill man ha framtiden klar. 

Det skulle vara ett vĂ€ldigt tufft beslut av ÖSK att ta, att lĂ„ta dig gĂ„?
– Ja sĂ„klart. Jag har ofta inga problem med att sĂ€ga vad jag tycker. Men som jag sagt innan; Jag ser ingen anledning till varför jag inte skulle fortsĂ€tta. Jag ser inte den anledningen. Hur mycket jag Ă€n tĂ€nker och inte tĂ€nker, jag ser inte anledningen varför. Jag spelar fortfarande, jag spelar 90 minuter varje match. Jag var skadad i början, hade problem med hĂ€len, presterade inte sĂ„ bra. Sedan igĂ„r var jag bajs i och för sig. Vi vann och jag stod för tvĂ„ baklĂ€ngesmĂ„l, jag var Helsingborgs bĂ€sta spelare. 

– Men jag tycker faktiskt att jag spelat pĂ„ en vĂ€ldigt hög nivĂ„. Det Ă€r bara sĂ„ det Ă€r. I en centrallinje dĂ€r om du slĂ„r MFF, Norrköping, Elfsborg, Sirius
 och spelar pĂ„ en av de mest utsatta positionerna i laget, dĂ„ betyder det att man gjort nĂ„got bra.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Ni har gjort det vĂ€ldigt bra mot topplagen. MFF, Norrköping
 
– Ja men det Ă€r sĂ„ det Ă€r bara: Vi har en vĂ€ldigt, vĂ€ldigt hög högstanivĂ„ i vĂ„rt lag. I fotboll fĂ„r du ofta framgĂ„ng om du fĂ„r kontinuitet i laget. Vi har bytt lite för mycket senaste Ă„ren, det kommer in spelare som gör det bra och försvinner. Nu har vi fĂ„tt ihop ett fungerande lag. Sedan har vi sĂ„klart fortfarande massor att vidareutveckla. Men man fĂ„r heller inte glömma att vi har tre-fyra ordinarie spelare som varit skadade under hela eller delar av sĂ€songen. Jag tycker vi har en fantastisk trupp. DĂ€r vi kryddade under sommaren med Deniz (HĂŒmmet), (Romain) Gall, Rasmus (Karjalainen). Vi fĂ„r inte glömma att Agon (Mehmeti) varit borta, (Martin) Broberg har varit borta, (Daniel) Björnquist har varit borta
 spelare som varit viktiga för vilken allsvensk klubb som helst. Sedan har vi Nahir Besara som har massakrerat ligan den senaste tiden ocksĂ„. 

– SĂ„ jag tycker vi har ett extremt starkt lag. Men vi mĂ„ste lĂ€ra oss att göra som de bĂ€sta lagen i serien. Åka till Falkenberg och spela piss, men stĂ€da av dem, vinna 1-0 och Ă„ka hem med tre poĂ€ng. Samma med MjĂ€llby, Östersund
 tre matcher dĂ€r vi varit det bĂ€ttre laget men Ă„kt hem med oss en poĂ€ng. Det Ă€r nĂ„got vi definitivt behöver utveckla.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Bidrar det till din vilja att fortsÀtta ett Är till, att det ser sÄ lovande ut för laget? 
– SĂ„ klart att det Ă€r en del av det. Men samtidigt, jag Ă€r nĂ„gonstans
 hur mĂ„nga spelare i allsvenskan finns det, det Ă€r vĂ€l jag och Per Karlsson, som har vĂ€xt upp i den klubben man spelar i. För min del; sanningen Ă€r att jag bara vill ÖSK vĂ€l. Hade jag kĂ€nt att jag inte bidrar dĂ„ hade jag slutat. Jag kĂ€nner att jag bidrar inte bara pĂ„ planen, utan jag gör mitt bĂ€sta för ÖSK Ă€ven utan planen, för mina lagkamrater, för klubben i övrigt. 

– Jag gör mitt bĂ€sta för att ÖSK ska vara den bĂ€sta klubben i Sverige. Jag sĂ€tter alltid klubben före mig sjĂ€lv. Det har jag lĂ€rt mig de senaste sex-sju Ă„ren. ÖSK Ă€r nĂ„gonting extremt kĂ€rt för mig. Även om jag kĂ€nde kĂ€rlek nĂ€r jag var liten sĂ„ har den kĂ€rleken vĂ€xt med Ă„ren. Jag brinner för det, nĂ€r vi förlorar matcher sĂ„ förlorar jag inte bara som fotbollsspelare, jag förlorar som supporter med. 

Om man skulle sluta antar jag att man vill göra det inför en fullsatt hemmaarena och fĂ„ en riktig avtackning ocksÄ 
– Det hade varit det optimala. Inget snack om det. Den dagen jag slutar skulle jag vilja fĂ„ avsluta det ihop med alla de örebroare som varit dĂ€r och supportat oss under mina 15 Ă„r i klubben. Klart jag skulle vilja ha det sĂ„. Och att jag slog klubbrekordet ocksĂ„, det skulle vara vĂ€ldigt stort för mig. 

Det skulle vara lĂ€tt gjort om du sajnar ett Ă„r till, sĂ„ gott som klart nĂ€r du skrivit pÄ  
– Ja men typ. Jag vill spela ett Ă„r till och dĂ„ vill jag visa alla det
 om det skulle bli mitt sista Ă„r, eller inte
 dĂ„ vill jag visa alla att jag gör allt för klubben oavsett Ă€ven om det inte skulle gĂ„ sĂ„ bra. Vilket ingenting tyder pĂ„. Jag kĂ€nner mig ung i kroppen. inga muskelskador, inget sĂ„nt. SĂ„ det skulle vara jĂ€vligt roligt och hedrande att slĂ„ rekordet. 


Elvan omgÄng 24:

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: