
Hammarbys besked: Mads Fenger nÀrmar sig full trÀning
Det Ă€r alltjĂ€mt allsvensk uppehĂ„ll, men denna tisdagsmorgon sĂ„ möts Hammarby av ett viktigt besked. Mads Fenger nĂ€rmar sig comeback.Â
Det var tidigt i derbyt mot DjurgÄrden som Mads Fenger tvingades kliva av och sedan dess har mittbacken inte varit tillgÀnglig för Hammarby.
Nu Àr det allsvensk uppehÄll och Hammarby spelar inte nÄgon tÀvlingsmatch förens den 3 juli, men trots det sÄ kommer nu ett positivt besked för Bajen.
Fenger nÀrmar sig nÀmligen comeback och i slutet av veckan ska tester utföras och efter det kan mittbacken komma att delta mer i lagtrÀning.
âMads Fenger har pĂ„börjat trĂ€ning med boll och deltar i viss lagtrĂ€ning. Han kommer i slutet av veckan genomföra en del tester för att dĂ€refter transfereras in mer i lagtrĂ€ningâ, skriver klubben via sin hemsida.Â
I första matchen efter uppehĂ„llet stĂ€lls Bajen mot IF Elfsborg pĂ„ BorĂ„s Arena, Ă„terstĂ„r att se ifall mittbacken Ă€r redo tills dess.Â
TV: Ekwall om Hammarby:Â
Den hÀr artikeln handlar om:






