
”Har varit tufft – förtjänar det här nu”
Reporter
SOLNA. Andronikos Kakoullis blev matchhjälte för AIK under söndagen.
Efteråt hyllas han av sin tränare Mikkjal Thomassen.
– Det har varit tufft för honom här, men han har aldrig gett upp och han förtjänar det här nu, säger Thomassen till FotbollDirekt.
AIK besegrade Degerfors med 3-0 inför drygt 27 000 åskådare under söndagskvällen. De två första målen gjordes av Andronikos Kakoullis, prestigeförvärvet från Omonia Nicosia som hittills varit en besvikelse i den svartgula dressen.
Innan dagens match hade anfallaren bara mäktat med ett allsvenskt mål – och nu lossnade det alltså. Mikkjal Thomassen är belåten.
– Väldigt skönt för Kakoullis. Det var varit tufft för honom här, han har inte fått så många chanser. När han spelat har han kommit till lägen men det har gått emot honom, han har inte haft turen. När anfallare inte får den turen, då blir det svårt och det har varit svårt för honom, säger Thomassen till FotbollDirekt och fortsätter:
– Samtidigt har jag sagt till honom och varit tydlig med att jag uppskattar hans hårda jobb och han har aldrig gett upp, aldrig tappat sin motivation. Han har jobbat med sig själv och han förtjänar kredd att han vänt på den här svåra situationen. Han förtjänar det här och jag är väldigt glad för hans skull.
En annan spelare som Thomassen hyllar är Filip Benkovic, som var AIK:s främsta defensiva spelare i 3-0-segern.
– Benkovic är enorm, han spelar på en enormt hög nivå. Han är så stabil i sitt spel, så duktig försvarsspelare. Han är enormt viktig för oss och vi hoppas på en väldigt bra utveckling formmässigt kommande veckorna och månaderna på honom.
Den här artikeln handlar om: