Hjelmberg bekräftar – har fått bud på Victor Lind

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Victor Lind gör succé i Hammarby.
Då kan sportchef Mikael Hjelmberg bekräfta för Aftonbladet att man har nobbat flera bud.

Foto: Bildbyrån

Victor Lind har stått för åtta mål och tio assist under denna säsongen och han har blivit en av Hammarbys viktigaste spelare.

Nu kan sportchef Mikael Hjelmberg bekräfta att ”Bajen” fått in bud på Lind från utländska klubbar, men stockholmsklubben vill inte sälja.

”Det var lätt att säga nej”

– Vi har fått konkreta bud. Men vi har sagt nej. Men Victor är en av de hetaste i truppen, säger Michael Hjelmberg till Aftonbladet.

Hjelmberg berättar att det är klubbar som har god ekonomi och att sälja Lind hade gett Hammarby bra ekonomiska förutsättningar. Trots det blir det ett nej.

– Ekonomin hade varit bra för Hammarby. Men det har absolut inte varit aktuellt för oss. Det var vi väldigt tydliga med. Då kom det nya bud men vi sa bara nej. Jag hade misstänkt att det skulle komma så är inte förvånad. Men det var lätt att säga nej.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: