Gais kan andas ut – klarade sig frĂ„n jĂ€ttetapp

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

VÀsterÄs SK förlorade med 2-3 mot Gais.
Men det satt lĂ„ngt inne för göteborgarna – VSK fick en sen kvittering bortdömd i 92:a minuten.

VĂ€sterĂ„s SK tog emot Gais denna lördag i den första allsvenska matchen sedan landslagsuppehĂ„llet och hemmalaget var nĂ€ra att fĂ„ en drömstart, men Boudah trĂ€ffade inte mĂ„l med sitt volleyavslut. 

Bortalagets första chans kom efter lite drygt tio minuter dĂ„ WĂ€ngberg och Ahl Holmström kombinerade sig igenom, men den förstnĂ€mnde lyckades inte komma Ă„t bollen. 

Det var Àven bortalaget som skulle fÄ utdelning först, detta efter en ruskig soloprestation av Gustav Lundgren. 0-1.

I den 37:e minuten utökade Gais genom Axel Henriksson till 0-2. PÄ en fast situation hittade bollen Henrikssons skalle och bollen nickades retfullt in till vÀnster om VSK-mÄlvakten. DÀrefter började delar av hemmasupportrarna att busvissla och bua.

Bara minuter innan halvtid tryckte Alexander Ahl Holmström in 0-3 till gÀstande Göteborgs-laget. MÄlet tillkom efter en snabb kontring frÄn egen mÄlvakt.

Efter halvtidsvisslan blÄst stannade VSK:s Camil Jebara och Gais Lundgren vid minkrofonen för en intervju med Max:

– Vi började matchen bra, men sedan lĂ€t vi dem komma in i det sakta men sĂ€kert och de gjorde tre mĂ„l pĂ„ oss. Vi slĂ€ppte in ett enkelt mĂ„l och det blev lite tuffare. Förhoppningsvis gör vi det bĂ€ttre i andra halvlek, sa VSK:s Camil Jebara till Max i paus. 

– Stabilt. Vi fick ingen jĂ€ttebra start, dĂ„ vi blev lĂ„ga, men vi var effektiva, stĂ€llde om mot dem bra och 3-0 tackar man inte nej till, sa Gais-mĂ„lskytten Gustav Lundgren till Max. 

***

Andra halvlek:

Abdelrahman Bouda tryckte in 1-3 till VSK. MĂ„let gjordes frĂ„n straffpunkten. 

Viktor Granath tryckte in 2-3 i 85:e minuten. Stort drama i slutminuterna, dÀr VSK skapade stort tryck pÄ Gais mÄl.

I den 92:a minuten tryckte Abdelrahman Bouda in 3-3. Men mÄlet dömdes bort för en knuff i straffomrÄdet.

Slutligen blÄste domaren av matchen och Gais vann med 2-3 i VÀsterÄs. Men det var lÄngt ifrÄn sÀkert pÄ slutet.

***

STARTELVOR:

VÀsterÄs SK: Brattberg-Granath-Nsabiyumva-Smand-Thonglalad Warneryd-Ask-Linday-Larsson-Johansson-Boudah-Jebara.

Gais: Krasniqi-WĂ€ngberg-NorĂ©n-Beckman-Wendin-Henriksson-Åberg-Milovanovic-Lundgren-Ahl-Holmström-Celik.

***

TV: 


 

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: