Sade upp sig redan för nära två veckor sedan

Peter Kisfaludy lämnar Djurgården.
Ett av klubbens tyngsta ledarnamn är förlorat.
Enligt FotbollDirekts uppgifter skedde uppsägningen redan för två veckor sedan.

Det var Expressen som var först med att erfara att Djurgårdens sportkoordinator Peter Kisfaludy är på väg bort från Djurgården.

Sportbladet å sin sida har samtidigt uppgifter om att han ska ha sagt upp sig.
Och enligt FotbollDirekts källor stämmer det och skedde för nära två veckor sedan.

Enligt FD:s uppgifter har även redan ett möte mellan Kisfaludy och Dif ägt rum och nu återstår att förhandla praxis villkor för avgången.

Peter Kisfaludy ligger bland annat bakom värvningen av Lucas Bergvall som slog rekord (110 miljoner kronor) med Tottenham  – samt även unge Alexander Andersson som redan gjorts aktuell för Ajax.

Peter Kisfaludy kom till Djurgården i augusti 2022 från Brommapojkarna och uppvaktades då även hårt av AIK. Under sina år i BP har Kisfaludy haft ytterst stor betydelse för utvecklingen hos spelare som Dejan Kulusevski, Lucas Bergvall och Hjalmar Ekdal.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: