Tungt skadebesked tvingar AIK att agera: ”Måste säkerställas”

Magnar Ødegaard är klar för AIK. Ett tungt skadebesked kring Joel Ekstrand har tvingat AIK att agera igen.
– Vi behövde ta in en spelare nu för att säkerställa en konkurrenssituation, säger tränaren Rikard Norling i dag till Expressen.

Frågan är hur allvarligt det är med Joel Ekstrand? En av allsvenskans mest meriterade försvarare har svårt att få kroppen att hålla.
Ett tungt namn, liksom populär – trots att han knappast gjort en match sedan han kom till AIK.

Nu är han alltså skadad igen.
Nere i Dubai hände det. Detta i mitten av förra veckan. Ekstrand problem preciseras inte med mer än att det är underkropp det handlar om.
– Han grinade illa där nere när det hände. Det varken lät, eller såg bra ut, säger Lennart Sandahl som var på plats för FotbollDirekt.se.

LÄS: AIK KAN INTE MÖTA BAHOUIS KRAV – STJÄRNAN FÖR DYR

Under alla omständigheter så är det uppenbart att AIK nu känner stor osäkerhet över Ekstrands situation.
Med det har man ju nyligen tagit Magnar Ødegaard som ju bland annat tränat med succéklubben Sarpsborg.
Rikard Norling här om Ekstrands problem:

– Han har en underkroppsskada och behöver hantera det, det är väl det som gäller nu men det är så pass att vi känner att vi behövde ta in en spelare nu för att säkerställa en konkurrenssituation och trygghet i truppen, säger Norling till Expressen.

I helgen spelar AIK sin Svenska cupen-premiär. AIK och Jönköpings Södra kl. 14.00.

 

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: