Lider med Erabi – men redo att ta ansvar: ”Jag fĂ„r ta chansen nu”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

ÅRSTA. Jusef Erabi blir borta vĂ„ren ut, det innebĂ€r allt större ansvar pĂ„ 19-Ă„rige Deniz GĂŒl.
Samtidigt som han lider med sin anfallskollega Ă€r han redo att nu ta sin chans. 
– Jag hoppas att jag fĂ„r spela mycket, sen gĂ€ller det att göra det bĂ€sta av situationen, sĂ€ger han till FotbollDirekt.se. 

Förra helgen kom det dystra beskedet för Hammarby att Jusef Erabi missar resten av vĂ„rsĂ€songen. Detta innebĂ€r mer ansvar för den Ă€nnu yngre anfallskollegan Deniz GĂŒl.

19-Ă„ringen lider med Erabi, samtidigt sĂ„ menar han pĂ„ att det gĂ€ller för honom att ta chansen nu. 

– Riktigt trĂ„kigt faktiskt, jag hoppas att han kommer tillbaka starkare, det tror jag att han kommer att göra, sĂ€ger GĂŒl till FotbollDirekt.se och fortsĂ€tter:

– Sen, jag fĂ„r ta chansen nu.

Att fĂ„ större ansvar verkar inte stressa 19-Ă„ringen, snarare sĂ„ ser anfallslöftet fram emot det. 

– Det ska bli kul, jag hoppas att jag fĂ„r spela mycket, sen gĂ€ller det att göra det bĂ€sta av situationen.

GĂŒl har redan nu gjort fler matcher i allsvenskan jĂ€mfört med fjolĂ„ret och 19-Ă„ringen Ă€r tydlig med vad han mĂ„ste utveckla. 

– Det Ă€r mycket mentalt, att inte tappa det under matchen, att tĂ€nka pĂ„ nĂ€sta aktion. Det Ă€r mest det, sĂ€ger Gul och fortsĂ€tter med att berĂ€tta vad som varit de största skillnaderna jĂ€mfört med ungdomsfotboll och HTFF: 

– Största skillnaden Ă€r tempot, sen Ă€r det fysiken ocksĂ„. Folk Ă€r starkare, snabbare, sĂ„ det Ă€r det.

HÀrnÀst stÀlls ni mot IFK VÀrnamo, hur gÄr tankarna inför den matchen?

– Vinna, det Ă€r bara det man tĂ€nker pĂ„, sĂ€ger anfallaren med ett leende.

Är det mĂ„lgaranti pĂ„ Deniz GĂŒl pĂ„ Tele2 pĂ„ söndag?
– Det fĂ„r man hoppas.
– Det Ă€r inget jag kan garantera, men 80 procent, avslutar 19-Ă„ringen. 


Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: