Målkalas i Borås när Elfsborg tillslut vann mot BP

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Elfsborg vann mot Brommapojkarna efter ett målkalas på Borås Arena under torsdagskvällens allsvenska match.
Matchen slutade 4-3 till hemmalaget.

Matchen fick en rivstart. Redan i den sjunde minuten utnyttjade Elfsborg ett missförstånd i BP:s försvar – Niklas Hult höll sig framme och tryckte in returen till 1–0. Tre minuter senare var det dags igen. Fredrik Ihler snappade upp ett läge i straffområdet och utökade ledningen till 2–0.

Men BP svarade snabbt. Ezekiel Alladoh reducerade på hörna med en nick i en trång situation, och i den 27:e minuten kvitterade Alexander Timossi Andersson till 2–2 efter ett långt inlägg från vänster som han förvaltade vid bortre stolpen.

Elfsborg vände i andra halvlek när Simon Olsson serverade Leo Östman, som nickade in 3-2 – hans första allsvenska mål. Efter förvirring i BP:s försvar utökade Elfsborg till 4-2. BP:s Victor Lind svarade snabbt med ett drömmål och gjorde 4-3.

Startelvor:

Elfsborg: Eriksson – Wikström, Holmén, Yegbe – Hedlund, Olsson, Zeneli, Hult – Rapp, Ihler, Sigurpalsson.

BP: Blazevic – Andersson, Karlsson, Hovland, Zandén – Barslund, Odefalk – Irandust, Arrhov, Lind – Alladoh.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: