NyförvÀrvet Ricardo Friedrich menar pÄ att man mÄste bygga en vinnarkultur i Kalmar FF

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

I helgen tog Kalmar FF en tung och imponerande seger hemma mot DjurgÄrden. MÄlvakten och nyförvÀrvet Ricardo Friedrich menar dock pÄ att Kalmar fortsatt mÄste vara ödmjuka trots segern mot BlÄrÀnderna.

– Vi ska inte överdriva saker, som att vi nu gjorde vi en bra match mot DjurgĂ„rden. Även om det Ă€r en stor klubb som precis slagit Malmö FF och kommer hit till Kalmar och fĂ„r problem med oss. Allsvenskan Ă€r pĂ„ den nivĂ„n att alla kan slĂ„ alla, sĂ„ man mĂ„ste hĂ„lla en hög nivĂ„ i varje match, sĂ€ger han till Barometern.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Inför sÀsongen plockade Kalmar FF in mÄlvakten Ricardo Friedrich.

Efter att ha inlett lite skakigt ser den 29-Ärige burvÀktaren allt mer lugn ut i Kalmar-mÄlet.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Jag hĂ„ller med. Det Ă€r nĂ„got jag siktat pĂ„ sen jag kom hit. Jag visste att jag skulle vara tvungen att gĂ„ igenom en inlĂ€rningsprocess, anpassa mig till mitt nya lag. Allt var annorlunda, och jag hade ju ocksĂ„ varit borta frĂ„n fotbollen ett tag, sĂ€ger han till Barometern och fortsĂ€tter:

– Laget jobbar bĂ€ttre tillsammans nu ocksĂ„, vi förstĂ„r varandra allt bĂ€ttre sĂ„ vi kan spela till vĂ„ra styrkor. NĂ€r jag kom hit sĂ„ sĂ„g Kalmar FF nĂ„got i mig som de ansĂ„g skulle tillföra spelet nĂ„got, och de bitarna börjar falla pĂ„ plats nu.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

I helgen tog KFF en imponerande seger mot DjurgÄrden. I den sista omgÄngen innan uppehÄllet stÀlls man mot MjÀllby pÄ bortaplan. Friedrich menar pÄ att laget mÄste vara ödmjuka inför nÀsta uppgift. 

– Det Ă€r utmaningen nu inför MjĂ€llby och sen resten av sĂ€songen. Vi mĂ„ste vara ödmjuka, förstĂ„ varför vi spelade pĂ„ det sĂ€ttet (mot DjurgĂ„rden) och hur mycket det krĂ€ver av oss. IstĂ€llet för att fokusera pĂ„ vad som kanske kan hĂ€nda och var vi kanske kan sluta i tabellen, sĂ€ger han och fortsĂ€tter:

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Vi ska ha mentaliteten att göra vĂ„rt bĂ€sta varje dag, jobba med att förbĂ€ttra detaljer och om vi sen kan pusha oss sjĂ€lva till matcherna sĂ„ Ă€r möjligheterna att lyckas betydligt större.

NyförvÀrvet menar Àven pÄ att det behöver byggas en vinnarkultur i Kalmar FF.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Jag tror att det vi mĂ„ste göra Ă€r att bygga en kultur dĂ€r vi inte blir förvĂ„nade nĂ€r vi gör en sĂ„dan hĂ€r bra match som mot DjurgĂ„rden. Vi kan göra en bra match mot vem som helst, var som helst. Oavsett omstĂ€ndigheterna. Planen Ă€r inget problem lĂ€ngre. Vi ska inte leta ursĂ€kter utan skapa en mentalitet dĂ€r vi verkligen tror pĂ„ att vi kan vinna varje match.

Friedrich har spelat samtliga allsvenska matcher för Kalmar FF i Är.

Lindwall med otroligt avslut – kvitterar för DjurgĂ„rden

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: