
Så ska Djurgården stoppa succélaget: ”Finns svagheter”
Skadedrabbade Djurgården ställs mot formstarka Mjällby i den allsvenska veckoomgången.
Inför möte hyllar Dif-tränaren Jani Honkavaara Blekingeklubben.
– Jag gillar hur de anfaller och försvarsmässigt är det också starka, säger Honkavaara inför matchen.
Efter en poängfattig svit tog Djurgården en efterlängtad seger borta mot IFK Göteborg när de vann med 2–1. Nu ställs de mot formstarka Mjällby som har tagit 17 poäng på åtta matcher i allsvenskan. Ett tufft motståndet enligt Djurgårdens tränare Jani Honkavaara.
– Väldigt starka, väldigt starka. Jag gillar hur de anfaller och försvarsmässigt är det också starka, men det finns svagheter som vi kan utnyttja. Vi har bra struktur för att anfalla dem men det kommer att bli en tuff match, säger han.
Blekingeklubben har bekantat sig med Sveriges huvudstad. Deras senaste möte var nämligen mot AIK där de åkte på en torsk.
– De var precis i Stockholm och nu måste de återvända så jag hoppas att det är på samma nivå som oss när de gäller tröttheten.
”Måste titta på riskerna”
Det är inte bara de täta matchandet som är en utmaning för ”Blåränderna”. Skadeproblematiken har varit en utmaning för Djurgården under hela säsongen och under matchen mot Blåvitt bänkades storspelarna Tobias Gulliksen och Daniel Stensson. Inför matchen mot Mjällby vill Honkavaara vara försiktig med dem.
– De är båda redo starta men vi måste titta på riskerna. Det är det enda. När de är trötta måsta vi överväga det. Båda är redo starta men vi vill vi riskera det eftersom matcherna fortsätter att komma, säger han och fortsätter:
– Det är svårt såklart. Men vi har fortfarande fyra matcher efter den här så det borde inte vara så svårt. Vi litar på spelarna och vi har spelare utan bekymmer. Det är bara trötthet, mycket resor, så det är det enda.
Ett av flera hot hos laget från Listerlandet är succéspelarna Elliot Stroud och Herman Johansson som har varit vitala i Mjällbys framgång. En tuff uppgift för Djurgårdens försvarare menar Honkavaara.
– Våra ytterback kommer få mycket att göra och de behöver stöd från mittbackarna. Stroud har kapacitet att löpa och Johansson också. Det är otroligt vad de gör. Vi behöver också hålla borta dem från bollen, vi behöver ha större bollinnehav.
Matchen mellan Djurgården och Mjällby startar 19.00.
Video
Tokmac om ambitionerna: ”Vi ska kämpa om guldet”
Den här artikeln handlar om: