Supertalangen tvingas till sent återbud

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Det är ett Halmstad på uppgång – men inför dagens svåra bortamöte med Gais så är Bleon Kurtulus borta med sjukdom.
Supertalangen uppges ligga nedbäddad med hög feber.

FotbollDirekt kunde under gårdagen avslöja att fyra utländska klubbar visar intresse för Bleon Kurtulus.
Klubbarna i fråga är Como, Genoa, Anderlecht och Brentford.

Enligt FD:s uppgifter planerade utländska klubbar att titta på mittbacken i dagens match mot Gais, men så blir nu inte fallet, för mittbacken är otillgänglig i dagens match.

Den unge försvararen fanns med i den truppen som Halmstads BK kommunicerade ut inför matchen, men han tar varken plats på bänken eller i startelvan.
Anledningen till detta enligt FotbollDirekts uppgifter är för att han är sjuk. Bleon Kurtulus uppges ha hög feber och det är därför han missar dagens match.

Totalt den här säsongen står 18-åringen noterad för ett mål på 16 allsvenska matcher. Inför dagens match hade han startat samtliga allsvenska matcher för HBK.

Video

Sillysvepet 25 juli: Kurtulus lockar utländskt intresse

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: