TRE PUNKTER: ”En hittills olönsam investering”

STOCKHOLM. Andronikous Kakoullis belönades med en start – och övertygade inte sina tvivlare.
Johan Hove slog till från ingenstans, AIK vann med en man mindre och tog totalt sju gula kort mot ett jagande BP.
Här är FotbollDirekts tre punkter från Grimsta IP.

Lovade gott mot Malmö – kom inte rätt på Grimsta 

Det var under vintern som AIK, efter mycket om och med, kunde presentera Ioannis Pittas ersättare. Han heter Andronikos Kakoullis, är 24 år gammal och kommer från samma medelhavsö som sin föregångare. Starten i den svartgula tröjan har dock inte blivit som många hoppades på. 

Efter att ha spelat de första två allsvenska matcherna från start, i vilka han inte lyckades charma huvudtränare Mikkjal Thomassen allt för mycket och har endast spelat en till match från start. De resterande matcherna har han fått inleda på bänken och i två av dem även bli kvar där hela matchen. 

I den senaste matchen, där AIK spelade borta mot Malmö FF, byttes cyprioten in med ett par minuter kvar men lovade mycket genom sitt korta inhopp. Det ledde till att han fick chansen från start i dagens match mot Brommapojkarna. 

Där skulle Andronikos Kakoullis stå för en minst sagt undermålig första halvlek. Cyprioten kom, liksom AIK, inte riktigt in i matchen och visade inte direkt Mikkjal Thomassen att han hade gjort rätt val. Vid flera tillfällen kändes det som att han höll sig undan flera nickdueller och de avslutslägen han kom till resulterade inte i något som helst hot. 

Det dyra vinterförvärvet från Omonia Nicosia har inte gett AIK utdelning för sin investering så här långt. Det märktes även då Thomassen bytte ut honom efter en dryg timme. 

En match ingen skulle vinna – men AIK lyckades 

Inför dagens derby, som det till faktiskt är, kom hemmalaget från tre raka förluster. Samtliga av dessa var med uddamålet och prestationerna värda minst några poäng. 

Det svartgula bortalaget hade inte heller vunnit på tre raka matcher, men istället fått med sig tre poäng. Detta efter att ha spelat 3-3 borta mot Häcken och två raka 0-0-matcher mot Hammarby och Malmö FF.

Således var inget av lagen ämnad att vinna dagens match, eller? 

I min mening inledde AIK den första halvleken bäst för att sedan helt tappat momentumet till BP. Mitt i allt detta skapade också det rödsvarta laget flera heta chanser, varav en från straffpunkten. 

Den skulle Daleho Irandust ta hand om och i ärlighetens namn slå en relativt bra straff. Något som däremot var bättre var Kristoffer Nordfeldts räddning som höll AIK kvar i matchen.

Därefter gjorde AIK precis som man har blivit van vid, 1-0 från ingenstans. Denna gång genom Johan Hove. Ett rött kort från Anton Salétros, sex andra varningar och en riktig pers till slutforcering från BP senare höll AIK ut och tog ännu en seger i allsvenskan.

Ezekiel Alladoh – herregud vilket råämne 

Visserligen gick han mållös denna afton, för sjätte gången denna allsvenska säsong. Däremot var jag långt ifrån den enda på Grimstas läktare som bländades av den 19-årige anfallaren från Ghana. 

Det första som slår en är inte helt otippat storleken. Enligt transfermarkt mäter han 191 centimeter och jo, det syns. Utöver det är han ett riktigt kraftpaket som trots det visar sig vara ruggigt snabb. 

I det felvända spelet är han alldeles utmärkt, så även i luften. Men även med bollen har Ezekiel Alladoh koll på grejerna. Under försäsongen stod han för en riktig fullträff mot just AIK på Grimstas konstgräs och visade att han sitter inne på en häftig bössa. 

Idag gick han mållös mot ett ramstarkt AIK-försvar men klart är att BP sitter inne på ett ruskigt råämne som de kommer att skratta sig 

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: