TRE PUNKTER: ”Provocerande i dubbel bemärkelse”

  • Reporter

    Följ Fotbolldirekt på

    Google news

    STOCKHOLM. I söndags ledde BP med 2-0 på 3Arena, men förlorade mot Hammarby med 3-2.
    Nu ledde laget på samma arena med 2-1 mot Malmö FF, men föll återigen med 3-2.
    Det är provocerande att se hur de rödsvarta nu två gånger inom loppet av sex dagar inte lyckas hålla emot bättre, likaså att Nabil Bahoui suttit kvar på bänken.

    ***

    Rydströms trippelbyte fick effekt

    I söndags svarade Kim Hellberg för fyra byten i paus vid underläge 0-2 – och det blev effekt direkt. Nu svarade Henrik Rydström för ett trippelbyte efter dryga timmen spelad – och kort senare kom både 2-2 och 3-2 för MFF. Adrian Skogmar var mycket bra på sin högerbacksplats och låg bakom båda målen efter sitt inhopp, precis som att inhoppande Sead Haksabanovic sköt in den boll som styrdes i eget mål av BP-spelare till 3-2. Oliver Berg sprang dessutom kopiöst från det att han byttes in. Tre lyckade byten som visade sig bli avgörande för MFF:s vändning i dag.

    Provocerande att se – igen

    I söndags tappade BP 2-0 till förlust 2-3 här på 3Arena i Stockholm med Hammarby som hemmalag. Dansken Adam Jakobsens två drömmål visade sig i slutändan bli betydelselösa. Nu var det samma sak igen, den här gången med BP som hemmalag då matchen flyttats från Grimsta till 3Arena vid Globen. Jakobsens landsman Victor Lind blev tvåmålsskytt med en frisparksdelikatess och därefter ett skott i krysset, men precis som mot Hammarby innebar målen inga poäng. MFF kvitterade och vände på steken, och det är provocerande att se hur BP inte kan stå emot bättre. Likaså att Nabil Bahoui likt senast inte fick hoppa in i matchen när BP skulle försöka forcera. Varför förlängdes kontraktet med förre landslagsspelaren om han ändå bara ska sitta bänk?

    Taha Ali som falsk nia är spännande

    Vi har länge känt honom som ett yrväder på vänsterkanten. På sistone har Taha Ali dock använts som falsk nia – och det känns spännande. Han säger själv att han trivs centralt i banan och nu kommer också Ali närmare målet. Dessutom ofta rättvänd. Det här är ett nytt vapen i Malmö FF:s spel som kan bli en X-faktor i såväl Europa som i allsvenska guldracet.

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: