
TRE PUNKTER: ”Victor Lind, herregud”
En galen match på Grimsta under lördagen.
Då stod BP för en stark vändning efter att ha legat under med tre mål som mest och Victor Lind blev hattrick-skytt.
Ett orosmoln förutom Pekings resultat är att både Moutaz Neffati och David Moberg Karlsson tvingades av.
”Målkavalkad så det heter duga”
BP och IFK Norrköping drabbade samman på lördagen. De båda lagen låg på 19 poäng vardera inför matchen. Den första akten skulle komma att bli allt annat en målfattig. Hela fem mål där David Moberg Karlsson har stått för två av dem och en målgivande passning. Hemmalaget skulle dock svara upp med två snabba mål i slutet av den första halvleken signerat Victor Lind och Adam Jakobsen.
Den andra halvleken var det BP:s tur att briljera. Det blev en målkavalkad så det heter duga då hemmalaget lyckades med en galen vändning till 6–4. Den första allsvenska matchen med tio mål sedan 2011.
”Illa, illa för Peking”
Trots den starka första akten från bortalaget var det inga glada miner på varken de tillresta supportrarna eller spelarna i IFK Norrköping. Både tvåmålsskytten David Moberg Karlsson och ytterbacken Moutaz Neffati tvingades bytas ut i den andra halvleken. Illa, illa för Peking och återstår att se vad statusen är på de viktiga spelarna.
Det enda positiva från Peking var supporterföljet som sjöng fram sitt lag trots det tunga laget.
”Victor Lind, herregud”
Matchens lirare utan tvekan var Brommapojkarnas Victor Lind. Den danske yttermittfältaren var avgörande i hemmalagets vändning. han stod för lagets första mål och den sena reduceringen i första halvlek. Där till var det han som till slut stängde matchen med 6–4-målet. Victor Lind, herregud vilken spelare.
Hattricket innebär att Lind kliver upp sju mål i allsvenskan den här säsongen.
Den här artikeln handlar om: