Tungt besked inför kvällens ”El Vestico” – plus för Blåvitt

Ingen Per Frick i kväll mot IFK Göteborg. Ett tungt besked som kom redan i går eftermiddag.

– Det handlar om en millimeterstor blödning i anslutning till lårets baksida, säger Elfsborgs läkare Matilda Lundblad till BT.

Han har varit ett namn som har lagt beslag på stort utrymme i det Elfsborg som imponerat den här våren.
Men det som fällde honom mot Örebro, som det högg till i låret, det stoppar honom nu från kvällens publikdragare mot Blåvitt på Gamla Ullevi.

En magnetröntgen är gjord och mer spel innan uppehållet blir det inte. Men ändå likväl viss lättnad:

– Jag hade ställt in mig på att det skulle vara värre, så det känns positivt att det inte var någon bristning, säger Frick till BT.
– Det känns onödigt att riskera något när det bara är dagar kvar av vårsäsongen. Det faller sig ganska naturligt att låta det här ta tid att läka ordentligt nu, säger Frick.

Elfsborgsläkaren fyller i Fricks ord:

– Han blir borta i ungefär tre veckor. Det kan gå något snabbare än så, men vi är alltid extra försiktiga när det gäller baksida lår, säger Matilda Lundblad.

MISSA INTE – MER OM ELFSBORG
– Allt om Elfsborg inför kvällen mot IFK Göteborg
– Talar ut och jämför med hetsen i Stockholm mellan AIK och Djurgården

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: