
”Vill inte gå in på det, måste vara lite skådespelare…”
SOLNA. Victor Andersson gjorde AIK:s mål i första halvlek och såg het ut.
Ändå offrades han tidigt i andra halvlek.
Utåt sett visade han ingen besvikelse i samband med bytet.
– Men man måste vara lite skådespelare också, man kan inte visa hela världen, säger 20-åringen till FotbollDirekt.
Han var skrällen i AIK:s startelva. Victor Andersson såg het ut i John Guidettis position som anfallare.
Det var också talangen född 2004 som skickade in AIK:s kvittering i första halvlek när Mjällbys Mannehs helt misslyckade rensning blev till en passning i straffområdet till Andersson som vek inåt i banan och vräkte in bollen i bortre.
– Jag såg inte att det var en rensning. Jag trodde att det var någon som passade mig, säger Andersson med ett leende till FD.
– Men det var bara att göra jobbet och sätta dit den.
Trots målet och den pigga insatsen byttes Andersson ut redan i den 54:e minuten. Varför? Nej, det vet inte anfallaren själv.
– Jag vill inte gå in på det. Jag är inte säker själv, jag vet inte.
Du har inte fått någon motivering?
– Nej.
Utåt sett såg du inte besviken ut i samband med bytet?
– Man måste vara lite skådespelare också, man kan inte visa hela världen. Jag kände att jag gjorde mitt jobb i en lite ovan position, men jag antar att coach ville ha något annat. Jag köper det.
Den som bytte av Andersson var John Guidetti och forne landslagsstrikern blev en injektion i AIK som sedermera vann med 2-1 efter ett segermål från Anton Salétros.
– Min ersättare är en väldigt bra spelare så jag köper bytet till hundra procent, säger Andersson vars lag nu leder allsvenskan med tre poäng före Hammarby och Mjällby.
– Det känns bra, vi har jobbat hårt för det här. Vi är samspelta och går för vinst i alla matcher.
Den här artikeln handlar om: