Coventrys dröm lever – tack vare Gyökeres

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Coventry ställdes in för en tuff uppgift i går i jakten på en playoffplats. Laget möte ligaledande Fulham på bortaplan och tack vare sin svenska stjärnan lever fortfarande drömmen om Premier League.

Viktor Gyökeres har stått för en fenomenal säsong i Coventry. Fram tills i går hade svensken gjort 14 mål och fem assist på 39 matcher i The Championship.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Coventry hade en tuff uppgift i går då man mötte ligaledande Fulham på bortaplan och vinst var ett måste ifall drömmen om playoff skulle hållas vid liv.

Svensken klev då fram igen för sin klubb då han gjorde 2-0-målet i Coventrys 3-1-seger. Totalt har svensken gjort 15 mål i ligan och ligger för tillfället på delad sjätteplats i skytteligan.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Coventrys seger innebar att man sänkte gapet till Sheffield United som för tillfället innehar den sista playoffplatsen.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Gyökeres och Coventry ligger nu sex poäng efter med 5 omgångar kvar.

RASMUS HJORTLING OLOFSSON

PATRICK EKWALL INFÖR ALLSVENSKAN – MED MILOS MILOJEVIC

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: