KLART: Förlorade med 28-0 – utesluts ur division 2

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Akropolis förlorade med 28-0 i premiären av division 2. 

I helgen lämnade de WO. Nu har Svenska Fotbollförbundet beslutat att kasta ur den förra superettanklubben i division 2. 

2020 kom Akropolis på femte plats i superettan. Året efter gick inge vidare och det slutade tillslut med de åkte ner till Ettan efter negativt kval.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Stockholmsklubben klarade inte elitlicensen och tvångsdegraderas till division 2. I premiären förlorade de med 28-0 och i helgen lämnade de WO mot Hudiksvall FF.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Idag skriver även Svenska Fotbollförbundet att man beslutat att de kommer utesluta Akropolis i division 2 Norra Svealand samt att de inte kommer att ersättas av någon annan klubb.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Akropolis kommer troligtvis att få börja om i division 4 nästa säsong. Så säger regelverket vid denna typ av situationer.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

PATRICK EKWALL INFÖR ALLSVENSKAN – MED BARTOSZ GRZELAK

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: