Dif-supportrar nekas inträde efter kontrollfrågor

Djurgårdsupportrar med biljetter på långsidan på Stamford Bridge uppges ha nekats inträde.
Detta på grund av att arenapersonalen krävde att supportrar skulle svara rätt på kontrollfrågor om Chelsea, det rapporterar DIFpodden på X.
– Det är många som blivit nekade inträde, skriver podcasten på X.

Flera Djurgården-supportrar uppges ha nekats inträde på Stamford Bridge inför semifinalreturen mot Chelsea i Europa Conference League.

Enligt DIFpodden krävde arenapersonalen att supportrar med biljetter på långsidan skulle svara rätt på kontrollfrågor om Chelseas historia, bland annat om klubbens grundande och lagkapten.

”Det kommer in rapporter på att det ställs fler frågor än dessa. Det är många som blivit nekade inträde”, skriver podcasten på X.

Man kan även se hur fler Dif-supportrar skriver på X att man utsatts för detta samt ännu fler frågor än de som podcasten angav.

– Ingen aning, men det kan absolut ha hänt, kommenterar Djurgårdens pressansvarige Olle Arnell till Fotbollskanalen.

Runt 5 000 djurgårdare är på plats i London.



Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: