
Avgjorde i 119:e – nordiskt gigantmöte härnäst
Matchen mellan Royal Charleroi och Hammarby gick mot straffar.
Då kom Victor Eriksson högst med pannan på frispark och nickade in 2-1 i 119:e minuten – vilket tog Bajen vidare på belgisk mark.
Nu väntar ett häftigt nordiskt möte i tredje kvalrundan av Conference League mellan Bajen och Rosenborg.
”Jag måste säga att jag blev förvånad. Hammarbys tränare måste haft en väldigt bra anledning till det”.
Belgiska tränaren Rik De Mil var minst sagt överraskad över petningen av Nahir Besara i första kvalmötet i Conference League. Efter 0-0 i Stockholm frågade FD den karismatiske Royal Charleroi-tränaren om Kim Hellbergs beslut att peta sin storstjärna och kapten, detta då så väl De Mil som svenske kaptenen Aiham Ousou varnat för just Besara inför matchen.
Men nu, när Hammarby skulle försöka ta sig vidare och vinna mot belgarna på bortaplan, fanns Nahir Besara med i startelvan.
Gräsmattan på Stade du Pays var rejält regntung och därmed uteblev skönspelet, men det brydde sig de tusentals hammarbyare knappast om efter 20 minuter när Oscar Johansson Schellhas hittade fram till Jusef Erabi som satte 1-0-målet för Hammarby. Står sig resultatet är Bajen vidare till tredje kvalrundan i Conference League.
Hammarby var också det bättre laget i första halvlek. Därför var det snopet för Kim Hellbergs manskap att släppa in 1-1 tidigt i andra halvlek. Warner Hahn ställdes helt av en touch från egen spelare och Nikola Štulić noterad som målskytt för hemmalaget.
Hahn skulle dock få visa sin klass när han i 93:e minuten räddade Hammarby från uttåg med en kvalificerad parad. I stället gick matchen till förlängning efter 1-1 och väl i förlängningen var inhoppande Paulos Abraham nära att göra 2-1 efter pass från Besara, samme Abraham som hade ett friläge i andra halvlek men där bollen då inte träffade mål.
Men Hammarby skulle ändå få sista ordet. I 119:e minuten, precis före straffsparksavgörandet, gjorde Victor Eriksson 2-1 för Bajen. Landslagsmittbacken kom högst med pannan på en frispark och satte dit det avgörande målet.
Euforisk glädje bland spelare och de tusentals tillresta – och nu väntar Rosenborg i tredje kvalrundan av Conference League. Ett häftigt nordiskt möte minst sagt.
Charleroi: Delavallee – Petris, Ousou, Keita, Nzita – Bernier, Titraoui, Camara, Parfait – Stulis, Romsaas
Hammarby: Hahn – Skoglund, Eriksson, Winther, Pinas – Karlsson, Besara, Adjei – Johansson Schellhas, Erabi, Tounekti
Den här artikeln handlar om: