Nyckelspelare missar Bajens retur i Belgien

  • Reporter

    Följ Fotbolldirekt på

    Google news

    STOCKHOLM. Under torsdagskvällen spelar Hammarby retur i Conference League-kvalet borta mot Royal Charleroi.
    Då får laget klara sig utan viktige mittfältaren Tesfaldet Tekie.
    Det meddelar Kim Hellberg under tisdagen.
    – Det är vaden, säger tränaren.

    Tesfaldet Tekie startade i första mötet med Royal Charleroi, men missade helgens match mot IFK Värnamo på grund av skada.

    Under tisdagen tränade inte mittfältaren med laget på träningsanläggningen Årsta och nu berättar Kim Hellberg att Tekie inte kommer spela Conference League-returen i Belgien om två dagar.

    – Matchen kommer lite för fort men förhoppningsvis är det inte så långt borta. Det är vaden, säger Hellberg om Tekies skada.

    Inför mötet i Stockholm förra veckan (0-0) saknades Pavle Vagic och Simon Strand i truppen på grund av känning. Duon fanns heller inte med i helgens 3-2-seger på Finnvedsvallen i Småland.

    För FD bekräftade Strand efter träningen att han är redo att spela på torsdag. Hellberg säger själv så här om statusen på Strand och Vagic:

    – De är precis tillbaka i träning och de har nog goda chanser att komma med i truppen, säger Hellberg som sedan får höra Strands ord till FD:
    – Simon är en viktig spelare för oss i sin helhet och jag kommer göra allt för att få med honom i truppen, sedan ska han klara det medicinskt också.

    Men om han inte klarar det medicinskt, blir Strand en ny Daniel Majstorovic i EM-truppen 2012 som ändå följer med resten av laget trots att han inte kan spela?
    – Han måste ju kunna göra något, men Simon är rätt gubbe att lägga den platsen på annars. Vi får se, men jag kommer göra allt för att få med honom.

    Och Vagic?
    – Han har inte gjort någon full träning överhuvudtaget men vi ser om det är möjligt att få med honom i truppen, konstaterar Hellberg.

    Video

    Viktor Gyökeres första intervju i Arsenal

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: