
Fernandez träffad av inkastad öl: ”Inte första gången”
Djurgården föll tungt i måndagens Stockholmsderby mot Hammarby.
Detta efter att Blårändernas huvudtränare, Marcelo Fernandez, träffats av en inkastad öl.
– Jag tycker inte att vi ska ha det så på fotbollsarenor överhuvudtaget, säger han till Expressen efter matchen.
Det var i den första halvleken under måndagens damallsvenska Stockholmsderby mellan Hammarby IF och Djurgården som bortalagets tränare Marcelo Fernandez blev träffad av ett inkastat föremål. Detta i form av en öl, vilket han själv bekräftar efter matchen.
– Det hör inte hemma på en fotbollsarena. Men sen mår ju inte alla individer jättebra, säger han till Expressen.
Matchen skulle fortsätta utan något spelavbrott och enligt tränaren sades ingenting om händelsen under den första akten.
– Det är en fråga för säkerheten här. Jag tycker inte att vi ska ha det så på fotbollsarenor överhuvudtaget. Nu är det jag som får det och det är inte bra.
Vidare berättar han att det inte är första gången det händer, men att det handlar om individer snarare än kollektivet.
– Jag hade fullt fokus på matchen. Men det är inte första gången det händer. Det hände i en Champions League-match för några månader sedan också. Det är på individnivå, säger han.
Matchen vann Hammarby trots Sessy Åslands kvittering från straffpunkten i den 77:e minuten – då Julie Blakstad drog till med ett drömmål i matchens sista ordinarie minut.
Den här artikeln handlar om: