Sverige klara för kvartsfinal

Sverige vann mot Polen med 3–0.
Blågult går därmed vidare till EM-kvartsfinal.

Sverige ställdes mot Polen udner tisdagkvällen på Swissporarena i Luzern. Inför matchen stod en kvartsfinalplats på spel.

Matchen inleddes starkast av Blågult som pressade ner det polska landslaget rejält. Utdelning kom i den 28:e minuten genom Stina Blackstenius som stod rätt och kunde nicka in 1–0-målet.

Sverige gick in i halvtid med en ledning. Men det rådde huvudbry kring Amanda Nildén som fick en smäll mot låret strax innan paus och Jonna Andersson ersatte henne.

I den andra halvleken fortsatte de svenska damerna på samma spår som första. I den 52:a minuten spelade Stina Blackstenius fram lagkapten Kosovare Asllani som slog till med matchens andra mål.

Sverige skulle komma att stänga matchen genom Lina Hurtig som gjorde ett dröminhopp. Anfallaren var på planen i nio minuter innan hon nickade in 3–0-målet från hörna.

Sverige går där med vidare till kvartsfinal och har ännu inte släppt in något mål i turneringen.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: